GovTech Polska: małe firmy z szansą na projekty dla administracji

Nowy rządowy program GovTech Polska to furtka dla małych i średnich przedsiębiorstw. Do tej pory maluczcy nie mieli dużych szans na współpracę z ministerstwami czy miastami. Teraz to się zmieni.

GovTech Polska: małe firmy z szansą na projekty dla administracji
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
Adam Bednarek

- Polską branżę IT tworzy wielu utalentowanych ekspertów, którzy posiadają wiedzę i umiejętności, umożliwiające im realizację projektów nie tylko na szczeblu lokalnym, ale i międzynarodowym. Są to często osoby pracujące w startupach czy mniejszych software house’ach, które do tej pory, poprzez zawiłość procesu zamówień publicznych czy wymogi formalne miały mniejsze szanse na współpracę z administracją. Powołaliśmy GovTech Polska, bo wierzymy w równy dostęp do realizacji projektów wszystkich podmiotów działających na technologicznym rynku – mówi Justyna Orłowska, dyrektor programu GovTech Polska.

Program GovTech Polska zakłada, że każda firma z branży technologicznej może współpracować z administracją. Liczyć ma się pomysł, a nie - jak miało to miejsce dotychczas - "rozmiar przedsiębiorstwa, możliwość wpłaty wadium czy inne, trudne do spełnienia kwestie formalne".

Firmy na początek mogą przedstawić pomysły na rozwiązanie następujących problemów:

  • moduł do wykrywania nadużyć w zakresie rozliczeń świadczeń zdrowotnych (Ministerstwo Zdrowia),
  • baza wiedzy oparta na zetabajtach danych (Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii)
  • system wychwytujący próby przemytu (Ministerstwo Finansów)
  • interaktywna mapa stanu kompetencji cyfrowych (Ministerstwo Cyfryzacji)
  • aplikacja uszczelniającej system opłat za gospodarowanie śmieciami (Świdnik)

- GovTech Polska daje szansę na realizację projektów o szerokiej skali i zastosowaniu - pośrednim klientem jest państwo, ale finalnie z produktów govtechowych skorzysta każdy obywatel - dodaje Justyna Orłowska.

Przedsiębiorcy zainteresowani udziałem, w pierwszej kolejności muszą złożyć wniosek o dopuszczenie do uczestnictwa w konkursie. Czas na to mają do 30 listopada. Po spełnieniu standardowych wymogów formalnych, od 7 do 17 grudnia zespoły będą mogły składać propozycje rozwiązań na postawione wyzwania administracji. Następnie Zamawiający wyłonią finalistów, którzy otrzymają nagrody finansowe. Tak zakończy się I etap programu. Drugi etap rozpocznie się na początku stycznia. Jego cel zakłada przekształcenie kodów źródłowych z I etapu w działający prototyp, który będzie testowany w środowisku Zamawiającego. W ten sposób przedsiębiorcy potwierdzają, że są w stanie zamienić pomysł w gotowy produkt i dostarczyć kompletne rozwiązanie.

Źródło artykułu:Informacja prasowa
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (13)