Google wprowadza nowy, fizyczny sposób logowania - przez USB

Google wprowadza nowy, fizyczny sposób logowania - przez USB21.10.2014 17:11
Google wprowadza nowy, fizyczny sposób logowania - przez USB
Źródło zdjęć: © shho/Freeimages.com

Jeśli nie odpowiadał Wam dotychczasowy, tradycyjny sposób logowania się do Gmaila, tę innowację powitacie z otwartymi ramionami. Od dzisiaj część obowiązków przejmuje elektroniczny klucz.

Internetowy gigant poinformował o uruchomieniu wsparcia dla Security Key, czyli rozwiązania pozwalającego na logowanie przy pomocy fizycznego urządzenia w formie klucza USB. Ma on zająć miejsce sześciocyfrowych kodów, używanych przy okazji dwustopniowego logowania. Nie zastępuje ustanowionego przez nas hasła, za to pojawia się zamiast dodatkowego kodu zabezpieczającego. Nawet jeśli złodziej ukradnie nasz klucz, nie ma powodów do obaw. Z drugiej strony, jeśli nasze hasło wycieknie gdzieś do sieci, nie będzie wiele warte bez klucza.

Biorąc pod uwagę, że Security Key jest oparty na otwartym standardzie, jego forma nie musi ograniczać się do USB. Tę samą architekturę można zastosować w przypadku tokenów NFC i Bluetooth albo skanów odcisków palców czy siatkówki. Można również wyjść poza standardowe, dwustopniowe zabezpieczenia, żądając trzech lub czterech różnych autoryzacji, chociaż wspomnianych opcji nie ma jeszcze w systemie Google.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)