Google skazany za podpowiedzi wyszukiwania

Google skazany za podpowiedzi wyszukiwania

29.09.2010 13:20, aktual.: 29.09.2010 13:36

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Francuzowi odbywającemu karę trzech lat więzienia nie spodobało się, że gdy wpisuje swoje nazwisko w Google, widzi podpowiedzi "NN gwałciciel", "NN gwałt", "NN wiezienie" oraz "NN satanista". Oskarżył Google o zniesławienie i... wygrał!

Paryski sąd uznał (algorytm?) Google winnym publicznego zniesławienia osoby prywatnej. Uzasadnienie sędziów brzmi: we Francji obowiązuje domniemanie niewinności dopóki nie zakończą się wszystkie procedury odwoławcze. Tymczasem odbywający wyrok za czyny lubieżne z udziałem nieletnich złożył odwołanie. Decyzja sądu w jego sprawie nie jest wiec prawomocna i nikt, nawet Google, nie może go nazywać "gwałcicielem".

Sąd nakazał Google usunąć autopodpowiedzi i podjąć kroki mająca na celu zapobieżenie wystąpieniu podobnych zjawisk w przyszłości. Przyznał powodowi odszkodowanie w symbolicznej wartości 1 euro i nakazał Google pokrycie kosztów sądowych w kwocie 5 tysięcy euro.

Google tłumaczy, że to nie pracownicy koncernu decydują o podpowiedziach pojawiających się w wyszukiwarce, tylko statystyka wpisywanych wcześniej fraz.

wydanie internetowe www.gizmodo.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także