Google monopolistą? Amerykanie chcą to sprawdzić

Już nie tylko Komisja Europejska. Również amerykański Departament Sprawiedliwości chce sprawdzić, czy praktyki koncernu Alphabet, właścicieli Google'a, nie naruszyły antymonopolowych standardów. Szykuje się kolejna gigantyczna kara?

Google monopolistą? Amerykanie chcą to sprawdzić
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com | turtix
Adam Bednarek

03.06.2019 | aktual.: 03.06.2019 13:16

Departament Sprawiedliwości ma przeprowadzić śledztwo w sprawie monopolistycznej działalności spółki Alphabet - donosi "The Wall Street Journal".

Podobne plany miała Amerykańska Federalna Komisja Handlu. W 2012 roku zapowiedziano prowadzenie dochodzenia, czy Google nie nadużywa swojej dominującej pozycji na rynku. Wówczas technologiczny gigant wprowadził zmiany w algorytmach.

Teraz na celowniku Departamentu Sprawiedliwości znalazła się wyszukiwarka. Podobne wątpliwości od lat miała Komisja Europejska. Najważniejsze zarzuty dotyczyły właśnie manipulowania wynikami wyszukiwania w taki sposób, by promować własne usługi. Utrudniając w ten sposób konkurentom reklamowanie się w wyszukiwarce i zawieranie z różnymi podmiotami umów na wyłączność.

Taka działalność w Europie zakończyła się kolejną karą dla Google'a. Według Komisji Europejskiej nielegalne praktyki trwały ponad dekadę i dotyczyły jednego z najbardziej dochodowych dla Google narzędzi - AdSense for Search. Nadużycie Google polegało wg Komisji Europejskiej na tym, że firma nie dopuszczała innych firm do umieszczania reklam w swojej usłudze Adsense for Search na tych stronach internetowych, na których właściciele umieścili wyszukiwarkę Google.

Wcześniej gigant musiał zapłacić 4,34 mld euro za ograniczanie aplikacji konkurencji w swoim systemie Android dla smartfonów. Chociaż w internecie wyrok wzbudził mnóstwo kontrowersji, to nie da się ukryć, że Google swoje za uszami miał.

Został ukarany (zresztą nie po raz pierwszy!) za to, że - będąc monopolistą - wykorzystuje swoją pozycję do umacniania monopolu i niszczenia konkurencji (...)Monopol bez nadzoru przeradza się w opresję, blokuje rozwój i w dłuższej perspektywie - pogarsza jakość życia nas wszystkich
Łukasz Michalik, Tech WP

Wyniki dochodzenia pokażą, czy do podobnych wniosków dojdą Amerykanie. Jedno jest pewne - w końcu praktyki technologicznych gigantów nie uchodzą uwadze polityków. Dla użytkowników to dobra wiadomość.

wiadomościgoogleinternet
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)