Google Instant - sposób na szybsze wyszukiwanie

Google Instant - sposób na szybsze wyszukiwanie
Źródło zdjęć: © Google

09.09.2010 09:22, aktual.: 09.09.2010 09:58

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Google ogłasza udostępnienie nowego interfejsu i ulepszonej infrastruktury, które skracają czas wyszukiwania „przewidując” hasło wpisywane do wyszukiwarki.

Google Instant znacznie ułatwia wyszukiwanie, wyświetlając rezultaty na stronie głównej już w trakcie wpisywania samego zapytania. Według szacunków, Instant pozwoli zaoszczędzić użytkownikom przeciętnie od 2 do 5 sekund na każde wyszukiwanie. Gdyby każdy użytkownik Google poszukiwał korzystając z Instant, oszczędzałoby to w sumie ponad 1. godzin na każdą sekundę pracy wyszukiwarki.

Google Instant od dzisiaj udostępniany będzie dla google.com dla wszystkich użytkowników posługujących się językiem angielskim, jak również dla zalogowanych użytkowników w Niemczech, Francji, Hiszpanii, Włoszech i Wielkiej Brytanii. Instant będzie również dostępny dla wszystkich użytkowników Google w Rosji.

Celem Google jest skracanie czasu wyszukiwania informacji, a liczy się tu każda sekunda. Po wprowadzeniu usługi Google Suggest (zwanej od dzisiaj Autocomplete) okazało się, że dynamiczne przewidywanie wyszukiwanych haseł skraca czas wpisania przeciętnego zapytania o 50%.

Dzięki Google Instant użytkownik nie musi dokańczać wpisywania hasła ani naciskać klawisza Enter, żeby rozpocząć wyszukiwanie.

Inne zalety Instant to:

- Dynamiczne wyniki – Odpowiednie wyniki wyszukiwania są wyświetlane dynamicznie w trakcie wpisywania zapytania, co umożliwia natychmiastową interakcję i przeglądanie adekwatnych treści.
- Przewidywanie tekstu – W trakcie pisania, jasnoszarym kolorem wyświetlana jest przewidywana treść zapytania. Wystarczy przestać pisać i spojrzeć poniżej by zobaczyć wyniki wyszukiwania.
- Przewijanie wyników wyszukiwania –. Funkcja ta umożliwia przewijanie przewidywanych haseł i natychmiastowy podgląd wyników wyszukiwania po naciśnięciu klawisza ze strzałką w dół.

Google szacuje, że w przypadku przeciętnych zapytań wyświetlanych będzie od pięciu do siedmiu razy więcej stron wyników niż dotychczas. Zważywszy na fakt, że Google obsługuje obecnie ponad 1 miliard wyszukiwań dziennie, konieczne było opracowanie sposobu na skuteczniejszą prezentację wszystkich treści.

W ciągu najbliższych tygodni użytkownicy posługujący się innymi językami i odwiedzający witryny w innych domenach również będą mogli korzystać z funkcji Instant, pojawi się więc ona również w polskiej wersji wyszukiwarki.

Ciekawostka: ile czasu można zaoszczędzić?

Przyjmując, że średni zaoszczędzony czas to 3,5 sekundy (2 do 5 sek.) na wyszukiwanie, a dzienna liczba zapytań w Google przekracza jeden miliard, w przypadku korzystania z Instant przez wszystkich użytkowników z całego świata, szacunkowa oszczędność czasu będzie wynosić...

- 3,5 miliarda sekund dziennie
- 58,3 miliony minut dziennie
- 350 milionów godzin rocznie
- 11 godzin na sekundę
- 111 lat każdego dnia

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)