Google Chrome z ważną aktualizacją. Ochroni nas przed wirusami

Google Chrome z ważną aktualizacją. Ochroni nas przed wirusami

Google Chrome z ważną aktualizacją. Ochroni nas przed wirusami
Źródło zdjęć: © East News
Arkadiusz Stando
28.01.2019 15:59

Google wprowadza bardzo ważną funkcję do swojej przeglądarki. Chrome zablokuje niebezpieczną metodę pobierania plików i pozwoli na lepszą obronę przed atakami typu Malware. Przeglądarka będzie nas chronić przed tzw. drive-by downloads.

Niekiedy podczas przeglądania internetu możemy natrafić na strony, których twórcy nie mają w stosunku do nas dobrych intencji. Nie ważne dlaczego i jak tam trafiamy - często przez pomyłkę, lub kiedy szukamy czegoś w Google. Jeśli już się dostaliśmy to możemy być zagrożeni. Niektóre takie witryny automatycznie otwierają nam nowe okienka i zaczynają pobierać niechciane przez nas pliki.

Malware - zagrożenie, z którym nie radzi sobie Chrome

Strona sama coś pobrała? Na 99,9 procent możecie być pewni, że jest to niebezpieczne oprogramowanie - malware. Aktualnie przeglądarki nie są w stanie rozpoznać takiego rodzaju działań stron internetowych jako potencjalne zagrożenie. Mozilla Firefox a nawet Internet Explorer posiadają ochronę przed nimi już od wielu lat.

Z tego względu Google testuje metodę blokowania drive-by downloads, co ma chronić przed pobieraniem plików malware przez Chrome. Korzystając z nowego sposobu weryfikacji, witryny mają utracić możliwość pobierania plików na komputery użytkowników bez ich zgody.

Dokument Google'a wskazuje na prace nad Chrome

Jak czytamy w dokumencie opublikowanym przez Google, nie będzie żadnych zmian w wyglądzie interfejsu przeglądarki. Właściwie użytkownicy nie powinni odczuć żadnych różnic, poza poczuciem większego bezpieczeństwa. Jak informuje Google, pobieranie plików nie będzie możliwe, jeśli nie zostanie spełnionych kilka określonych warunków.

W przypadku drive-by downloads, pobieranie wymuszane jest bezpośrednio po wejściu na stronę lub po nawigacji. To jedyne typy pobrań, które nie wymagają bezpośredniego udziału użytkownika. Nie spełniają one wymagań, jakie narzuci nowy system prewencji.

Nie tylko Google Chrome nie chroni przed malware

Google Chrome nie jest jedyną przeglądarką, która jeszcze nie posiada zaimplementowanego rozwiązania przeciwko drive-by downloads. Z grupy bardziej znanych programów, nie mają go także Opera, Microsoft Edge, Vivaldi czy Brave. Eksperci sądzą, że wkrótce możemy spodziewać się podobnych kroków u producentów tych przeglądarek, co Google.

Google Chrome szykuje więcej nowości

Aktualizacja zabezpieczeń to nie jedyna nowość w przeglądarce Google'a. Od jakiegoś czasu firma głośno mówi o wprowadzeniu trybu ciemnego dla Chrome. Spora część programów wciąż nie wspiera trybu ciemnego. Chociażby Google Chrome po włączeniu ciemniejszych kolorów, wciąż pozostaje przy swojej domyślnej konfiguracji. Jednak już niebawem ma się to zmienić. Czytaj więcej: Google Chrome wreszcie dostanie ciemny motyw. Skorzystają z niego użytkownicy macOS-a

Pobierz przeglądarkę Google Chrome w najnowszej wersji. Możesz też sprawdzić całą gamę innych programów do przeglądania witryn internetowych pod tym adresem.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)