Google blokuje dodatek, który zaznaczał żydowskie pochodzenie

Google blokuje dodatek, który zaznaczał żydowskie pochodzenie

Google blokuje dodatek, który zaznaczał żydowskie pochodzenie
Źródło zdjęć: © meneame comunicacions, sl / CC
04.06.2016 09:30, aktualizacja: 04.06.2016 10:19

Ta historia jest nieco surrealistyczna, ale niestety prawdziwa. Ktoś (bo nikt osobiście nadal nie chce przyznać się do bycia autorem) stworzył dodatek do przeglądarki Google Chrome, który wyszukiwał w tekście na stronach internetowych nazwiska znanych osób żydowskiego pochodzenia i "podkreślał" je w bardzo negatywnie wymowny sposób.

To "cudowne" narzędzie nazywało się Coincidence Detector, czyli "wykrywacz prawdopodobieństwa" i do sklepu z rozszerzeniami do Google Chrome zostało dodane przez studio deweloperskie o nazwie _ altrightmedia _, a spopularyzowano je przez ultraprawicowy portal "the Right Stuff".

Rozszerzenie, po znalezieniu imienia i nazwiska osoby zweryfikowanej przez autorów narzędzia jako pochodzenia żydowskiego, zaznaczało tekst dodając trzy nawiasy z przodu i trzy nawiasy z tyłu imienia i nazwiska: _

(((właśnie tak))

) _. Ktoś pomyślał, że dobrym pomysłem będzie znakować Żydów cyfrową Gwiazdą Dawida.

Cooper Fleishman, który pisze dla portalu _ Mic _, odkrył to rozszerzenie i nagłośnił całą sprawę. Po tym jak Google dowiedziało się o istnieniu takiego narzędzia, firma zareagowała błyskawicznie usuwając rozszerzenie. Zanim to jednak nastąpiło, z narzędzia skorzystało tysiące użytkowników, a baza danych z nazwiskami zawierała 8,768 wpisów.

Teraz, gdy o całej sprawie zaczyna być coraz głośniej w sieci, w akcie protestu, wielu Żydów postanowiło ozdobić swoje internetowe nicki sześcioma nawiasami.

słk

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: Ten smartfon kosztuje 14 tysięcy dolarów

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)