GIS ostrzega Polaków. Ta roślina "stanowi duże zagrożenie dla zdrowia człowieka"

GIS ostrzega Polaków. Ta roślina "stanowi duże zagrożenie dla zdrowia człowieka"
Źródło zdjęć: © Wikipedia

12.07.2020 12:40, aktual.: 12.07.2020 15:17

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Barszcz Sosnowskiego to spora roślina, którą możecie spotkać zarówno na łące, jak i w parku. Jest jednak niezwykle szkodliwa - bezpośredni kontakt może skończyć się dotkliwymi oparzeniami. Co ciekawe - była kiedyś wykorzystywana jako ozdoba.

Barszcz Sosnowskiego to przedstawiciel rodziny selerowatych. Dorasta do czterech metrów wysokości, a sama łodyga może mieć grubość nawet 10 centymetrów. Roślina przybyła nad Wisłę z Kaukazu i jest gatunkiem inwazyjnym. Charakteryzuje się ogromnymi liśćmi oraz swoistymi, białymi kwiatostanami. Rozmnażanie, uprawa i sprzedaż tej rośliny jest nielegalna. Dlaczego?

Barszcz Sosnowskiego to jedna z najniebezpieczniejszych roślin w Polsce

Łodygi i liście wytwarzają włoski produkujące toksyczne związki. Znajdziemy je też w soku rośliny. Po dostaniu się na ludzkie ciało i wystawieniu na promieniowanie UVA i UVB powodują głębokie oparzenia II a nawet III stopnia. Stan zapalny nasila się w ciągu doby i trwa ok. 3 dni.

Kontakt z Barszczem Sosnowskiego powoduje także nudności i wymioty, bóle głowy, podrażnienie dróg oddechowych i zapalenie spojówek. Co więcej - narażone miejsca mogą cechować się podwyższoną wrażliwością na światło Słońca i promieniowanie UV nawet przez kilka lat po ekspozycji.

Obraz
© gis.gov.pl

Gdzie można spotkać Barszcz Sosnowskiego?

Barszcz Sosnowskiego rośnie przy drogach oraz wzdłuż rzek, jezior i potoków. Bywa widywany przy torach kolejowych. Możecie się też na niego natknąć w lasach, na łąkach i polach uprawnych.

Uważajcie także w terenach zabudowanych, a dokładniej w parkach i ogrodach. Kiedyś wykorzystywano go jako roślinę ozdobną, jednak z powodu toksyczności zrezygnowano z tego pomysłu.

Co zrobić, kiedy dotknę Barszczu Sosnowskiego?

Obraz

Musisz natychmiast umyć narażone miejsce sporą ilością wody z mydłem i unikać słońca - promieniowanie UV powoduje toksyczne działanie wydzieliny Barszczu Sosnowskiego. Unikniecie w ten sposób rozwijania stanu zapalnego i powstania szpecących blizn. W razie wystąpienia poparzeń należy udać się do lekarza.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (11)
Zobacz także