GIS ostrzega Polaków. Ta roślina "stanowi duże zagrożenie dla zdrowia człowieka"

GIS ostrzega Polaków. Ta roślina "stanowi duże zagrożenie dla zdrowia człowieka"

GIS ostrzega Polaków. Ta roślina "stanowi duże zagrożenie dla zdrowia człowieka"
Źródło zdjęć: © Wikipedia
12.07.2020 12:40, aktualizacja: 12.07.2020 15:17

Barszcz Sosnowskiego to spora roślina, którą możecie spotkać zarówno na łące, jak i w parku. Jest jednak niezwykle szkodliwa - bezpośredni kontakt może skończyć się dotkliwymi oparzeniami. Co ciekawe - była kiedyś wykorzystywana jako ozdoba.

Barszcz Sosnowskiego to przedstawiciel rodziny selerowatych. Dorasta do czterech metrów wysokości, a sama łodyga może mieć grubość nawet 10 centymetrów. Roślina przybyła nad Wisłę z Kaukazu i jest gatunkiem inwazyjnym. Charakteryzuje się ogromnymi liśćmi oraz swoistymi, białymi kwiatostanami. Rozmnażanie, uprawa i sprzedaż tej rośliny jest nielegalna. Dlaczego?

Barszcz Sosnowskiego to jedna z najniebezpieczniejszych roślin w Polsce

Łodygi i liście wytwarzają włoski produkujące toksyczne związki. Znajdziemy je też w soku rośliny. Po dostaniu się na ludzkie ciało i wystawieniu na promieniowanie UVA i UVB powodują głębokie oparzenia II a nawet III stopnia. Stan zapalny nasila się w ciągu doby i trwa ok. 3 dni.

Kontakt z Barszczem Sosnowskiego powoduje także nudności i wymioty, bóle głowy, podrażnienie dróg oddechowych i zapalenie spojówek. Co więcej - narażone miejsca mogą cechować się podwyższoną wrażliwością na światło Słońca i promieniowanie UV nawet przez kilka lat po ekspozycji.

Obraz
© gis.gov.pl

Gdzie można spotkać Barszcz Sosnowskiego?

Barszcz Sosnowskiego rośnie przy drogach oraz wzdłuż rzek, jezior i potoków. Bywa widywany przy torach kolejowych. Możecie się też na niego natknąć w lasach, na łąkach i polach uprawnych.

Uważajcie także w terenach zabudowanych, a dokładniej w parkach i ogrodach. Kiedyś wykorzystywano go jako roślinę ozdobną, jednak z powodu toksyczności zrezygnowano z tego pomysłu.

Co zrobić, kiedy dotknę Barszczu Sosnowskiego?

Obraz

Musisz natychmiast umyć narażone miejsce sporą ilością wody z mydłem i unikać słońca - promieniowanie UV powoduje toksyczne działanie wydzieliny Barszczu Sosnowskiego. Unikniecie w ten sposób rozwijania stanu zapalnego i powstania szpecących blizn. W razie wystąpienia poparzeń należy udać się do lekarza.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)