Gigantyczny kompleks jaskiń 50 metrów pod ziemią. Dla tysięcy osób to codzienne miejsce pracy

Znajdujący się pod Kansas City kompleks SubTropolis to największa podziemna przestrzeń magazynowa i biurowa na świecie. Na powierzchni 4,5 kilometra kwadratowego rozciąga się kompleks pomieszczeń i tuneli, miejscami sięgający nawet 49 metrów pod ziemię. Chociaż znajdującemu się w stworzonej przez człowieka jaskini miasteczku brakuje splendoru wysokiego, oszklonego wieżowca, to przestrzeń w nim wynajmuje 51 rozmaitych firm. Wciąż jednak jest w nim bardzo dużo wolnego miejsca.

Gigantyczny kompleks jaskiń 50 metrów pod ziemią. Dla tysięcy osób to codzienne miejsce pracy
Źródło zdjęć: © ErgoSum88 / CC

Podziemne jaskinie łączy kompleks wysokich na niemal 5 metrów tuneli, składających się na 11 km podświetlonych, betonowanych dróg i kilka kilometrów torów kolejowych. Ok. 460 tysięcy metrów kwadratowych jest już zajętych, reszta – ok. 920 tysięcy metrów kwadratowych – czeka na kolejnych najemców. Dodatkowo właściciel kompleksu co roku powiększa go o kolejne 13 tysięcy metrów kwadratowych.

Jednak na przestrzeni biurowej i magazynowej wykorzystanie SubTropolis się nie kończy. Z roku na rok jaskinie coraz bardziej przypominają wielkie, podziemne miasto. W jego północnej części znajdują się dwa parki rozrywki. Jego właściciel roztacza także wizję wykorzystania dostępnej przestrzeni do uprawy pieczarek lub hodowli ryb.

Skąd wśród amerykańskich firm zainteresowanie prowadzeniem biznesu głęboko pod ziemią, w jednym z największych kompleksów jaskiń, wydrążonych przez człowieka? Przyczyna jest prozaiczna i najbardziej oczywista – pieniądze. I nie chodzi tu tylko o to, że właściciel SubTropolis wynajmuje podziemną przestrzeń w cenach – jak sam mówi – 30 do 50 proc. niższych od konkurencji "na górze" (w przeliczeniu ok. 25 dolarów za metr kwadratowy). Przystosowana do użytku kopalnia pod Kansas City ma jeszcze jedną, bardzo szczególną cechę.

Obraz
© Wjazd do SubTropolis (fot. Americasroof / CC)

Wydrążone w wapieniu tunele i pomieszczenia utrzymują niską wilgotność i temperaturę na poziomie 18-21 stopni Celsjusza przez cały rok. Wynajmujące tam biura i pomieszczenia firmy nie muszą więc inwestować w ogrzewanie czy klimatyzację. Oszczędzają również znaczne kwoty na rachunkach za energię. Potencjalne zyski ze zlokalizowania się pod ziemią zauważyła m.in. firma LightEdge Solutions, udostępniająca swoim klientom moc obliczeniową "w chmurze". Utrzymywana przez nią farma serwerów w SubTropolis nie musi być dodatkowo chłodzona, co również pozwala na znaczące oszczędności.

Podziemny kompleks to również codzienne miejsce pracy setek ludzi. Przestrzeń biurową wynajmują tam m.in. prywatna szkoła Grantham University, Hallmark Cards – największy w USA producent kartek pocztowych czy Paris Brothers – firma zajmująca się pakowaniem i dystrybucją żywności. Tylko ta ostatnia zatrudnia w tym miejscu ok. 200 pracowników.

Firma Hunt Midwest, do której należy cała podziemna przestrzeń, miała zadanie o tyle ułatwione, że początkowo musiała jedynie przystosować do użytku komercyjnego już istniejące podziemne tunele i jaskinie. Z tego powodu możliwe jest utrzymanie niskich kosztów całego przedsięwzięcia. Teraz może spokojnie powiększać dostępną przestrzeń, zarabiając na wynajmie tego, co już gotowe. Kto wie, być może w końcu całość zmieni się w pierwsze na świecie podziemne miasto z prawdziwego zdarzenia?

_ DG _

Zobacz także: Złodzieje wykopali tunel do banku

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (4)