Gigantyczny atak na niemiecki parlament. Wykradziono dane setek polityków i dokumenty partii

Gigantyczny atak na niemiecki parlament. Wykradziono dane setek polityków i dokumenty partii
Źródło zdjęć: © Fotolia
Arkadiusz Stando

04.01.2019 10:12, aktual.: 04.01.2019 10:52

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Niemieckie media poinformowały o ogromnym wycieku danych partii politycznych oraz należących do nich polityków. Problem może dotyczyć nawet kilkuset osób. Atak dotknął wszystkie partie niemieckiego Bundestagu z wyjątkiem skrajnie prawicowej AfD.

Dane osobowe setek polityków Bundestagu oraz dokumenty należące do partii politycznych zostały opublikowane w internecie. O sprawie poinformowało niemieckie RBB Inforadio w piątek rano. Ofiarą ataku padły wszystkie czołowe partie polityczne należące do parlamentu z wyjątkiem jednej. Niemiecka, skrajnie prawicowa partia Alternatywa dla Niemiec (AfD) w jakiś sposób uniknęła działań hakera.

Według wstępnych informacji, wyciek danych zauważono dopiero w czwartek 3 stycznia w godzinach wieczornych. W rzeczywistości dokumenty trafiły na jedno z twitterowych kont już na początku grudnia 2018 roku i każdy mógł je zobaczyć.

Wśród skradzionych informacji znalazły się głównie dane kontaktowe, takie jak adres czy numer telefonu komórkowego. Jednak w niektórych przypadkach informacje dotyczyły danych bankowych, dowodów osobistych, a nawet prywatnych wiadomości.

Nie uznano jednak, aby znalazły się tam dokumenty o dużym znaczeniu. Większość z nich dotyczyło wniosków o pracę, notatek czy listy członków partii. Niemieckie służby nie ustaliły jeszcze żadnych podejrzanych, ani potencjalnych motywacji ataku.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (11)
Zobacz także