Gigantyczna planeta o masie trzech Jowiszy. Porusza się po samobójczej orbicie

Gigantyczna planeta o masie trzech Jowiszy. Porusza się po samobójczej orbicie
Źródło zdjęć: © NASA
Arkadiusz Stando

29.08.2019 15:41

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

HR 5183 b to planeta o masie trzykrotnie większej od Jowisza i poruszająca się po jajowatej orbicie. To nie pierwsza tego typu egzoplaneta, ale ta totalnie zaskoczyła naukowców. Nigdy nie zaobserwowano tak skrajnie jajowatej i jednocześnie długiej orbity.

Egzoplaneta HR 5183 b posiada masę trzech naszych Jowiszy. Jest jedną z kilkunastu planet, które okrążają swoją planetę-matkę po jajowatej orbicie. Jest w niej jednak coś wyjątkowego. Jej ruch przypomina wystrzał z procy. Zobaczcie sami, na poniższej wizualizacji.

Jak widać, gdy planeta znajdzie się w peryhelium swojej orbity (punkcie, w którym będzie najbliżej swojej gwiazdy), znacznie przyśpiesza obrót. Dokładnie w tym momencie obserwujemy dziwne zjawisko, jakby gwiazda wypychała ją niczym proca. Co warto zauważyć, planeta porusza się po kursie kolizyjnym z (aż!) czterema innymi obiektami krążącymi wokół gwiazdy HR 5183.

Planetę o masie trzech Jowiszów i jej dziwne właściwości odkryli astronomowie z University of Texas oraz Instytutu Caltech. Jej dokładny okres orbitowania nie jest znany, bo naukowcy prowadzą badania dopiero od początku lat 90. XX wieku, a szacuje się ją na około 45-100 lat.

Naukowcy odkryli ją właśnie ze względu na dziwną ścieżkę poruszania się. Planeta trzykrotnie cięższa od Jowisza została odkryta za pomocą metody pomiaru prędkości radialnej. W ten sposób wykrywa się nowe światy, obserwując, jak ich gwiazdy macierzyste wahają się przez wpływ działania grawitacyjnego planet.

Źródło: Caltech

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (85)