Gigantyczna góra lodowa oderwała się od lodowca. Ma ponad 6 km długości

Gigantyczna góra lodowa oderwała się od lodowca. Ma ponad 6 km długości

Gigantyczna góra lodowa oderwała się od lodowca. Ma ponad 6 km długości
Źródło zdjęć: © Getty Images | Frances M. Ginter / Staff
Arkadiusz Stando
10.07.2018 11:56, aktualizacja: 10.07.2018 12:31

Naukowcom udało uchwycić się moment oderwania się ogromnej góry lodowej od lodowca Helheim na Grenlandii. Wideo zostało przyśpieszone o 20 razy, gdyż proces oderwania trwał dosyć długo.

Grupa naukowców zamontowała kamerę na powierzchni lodowca w miejscu, które podejrzewali o odłamanie się. Proces oddzielania się gór lodowych od lodowca nazywa się cieleniem. W tym przypadku, doszło do dosyć poważnego odłamania. Sytuację udało się nagrać 22 czerwca o godzinie 23:30 czasu lokalnego. Łącznie zajęła około 30 minut, ale film trwa zaledwie 90 sekund.

W tym przypadku góra lodowa nie wygląda tak, jak stereotypowo sobie wyobrażamy. Jest długa, szeroka i przede wszystkim płaska. Wygląda jak kawał płynącej tafli lodowej. Ciągnie się na około 6 km, naukowcy przyrównali ją do rozmiarów od dolnej, do środkowej części Manhattanu.

Obraz
© Eureka Alert | Denise Holland

"Globalny wzrost poziomu morza jest niezaprzeczalny i niesie za sobą konsekwencje" - pisze główny prowadzący badanie, Denise Holland, w oświadczeniu. "Poprzez uchwycenie tego, w jaki sposób postępuje, widzimy gołym okiem, jak ogromna jest skala zjawiska" - dodaje.

Takich sytuacji będziemy oglądać coraz więcej - ostrzegają naukowcy. Wzrost średniej temperatury na świecie jest nieunikniony, a wraz z nim cielenie się lodowców. Ludzkość próbuje z nim walczyć, ale niektórzy oszukują. Dopiero co okazało się, że Chińczycy masowo stosują substancję, która powoduje dramatyczne powiększenie dziury ozonowej.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (16)