GG dla BlackBerry - napisali, bo musieli

GG dla BlackBerry - napisali, bo musieli

GG dla BlackBerry - napisali, bo musieli
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
10.07.2012 10:47, aktualizacja: 10.07.2012 14:04

Mam nieodparte wrażenie, że GG potraktowało użytkowników po macoszemu, dając wprawdzie działającą aplikację, ale pełną dziur i niedociągnięć.

Działanie aplikacji sprawdziliśmy na dwóch telefonach: BlackBerry Torch 980. oraz Curve 8520. Mobilne GG instalujemy z poziomu sklepu App World, do pobrania jest 758 KB, a sama instalacja jest szybka i bezproblemowa. Program poprosi tylko o zgodę na dostęp do informacji osobistych, głównie żeby móc publikować statusy GG w BlackBerry Messenger. Swoją drogą, to ciekawe, że jeden mobilny komunikator współpracuje z innym, wydawałoby się, konkurencyjnym rozwiązaniem. No ale teraz funkcja BBM Connected obecna jest we wszystkich aplikacjach dla BlackBerry: od gier po książki kucharskie. Za plus należy aplikacji policzyć korzystanie z różnorodnych form przesyłania danych, włącznie z wykorzystaniem BIS/BES.

GG dla BlackBerry wymaga zalogowania przez podanie numeru gg i hasła do konta. Aplikacja automatycznie pobierze naszą listę kontaktów z serwera. Możliwości modyfikowania tej listy są jednak dość ubogie: znajomych możemy jedynie usunąć, dodać nowego lub zmienić numer gg i nazwę danej osoby. Należy w tym miejscu zauważyć, że wybranie opcji Edytuj kontakt wizualnie niczym nie różni się od opcji Dodaj kontakt –. w obu przypadkach wyświetlone zostaje proste okno dialogowe z dwoma polami do uzupełnienia: „Numer GG:” i „Nazwa” oraz przyciskami Dodaj i Anuluj. Jest to mało intuicyjne - w pierwszej chwili myślałem, że zamiast edytować kontakt wybrałem opcję dodania nowej osoby do listy. Przy kontaktach, podobnie jak w stacjonarnym GG, widoczne są opisy, awatary oraz statusy naszych znajomych. My sami możemy również w prosty sposób ustawić opis i jeden ze statusów: PoGGadaj ze mną, Dostępny, Zaraz wracam, Nie przeszkadzać lub Niewidoczny.

Obraz
© Powiadomienie o nowej wiadomości sprowadza się do wyświetlenia gwiazdki przy ikonie aplikacji, zaś ekran z kontaktami jest najbardziej kolorowym widokiem GG dla BlackBerry (fot. WP.PL)

W aplikacji dominują odcienie szarości i brakuje możliwości ich modyfikowania. Próżno tu szukać opcji zmiany koloru dymków rozmowy, znanej z najpopularniejszych komunikatorów. Kolejne wiadomości wyświetlane są na przemian na jasnym i ciemnym, szarym tle. Dialog możemy trochę ubarwić przy pomocy emotikon, jednak do wyboru jest tylko 1. najbardziej podstawowych. Otrzymanie nowej wiadomości oznaczane jest gwiazdką przy ikonie aplikacji. Niestety, domyślnie nie doczekamy się przy tym sygnału dźwiękowego lub wibracji.

GG dla BlackBerry posiada teoretycznie możliwość przesyłania obrazów do kontaktów z listy. W praktyce oznacza to jedynie obecność opcji Wyślij obraz, po wybraniu której musimy zdecydować czy chcemy wysłać znajomemu zdjęcie z pamięci telefonu/karty pamięci czy też wykonać fotografię aparatem. Niestety próba przesłania zdjęcia z pamięci powoduje wyświetlenie drzewa folderów telefonu, w których nie znajdziemy żadnych zdjęć, nawet jeśli wiemy, że są tam zapisane – aplikacja po prostu nie widzi plików. Z kolei opcja wysłania zdjęcia z aparatu uruchamia aplikację aparatu, ale po wykonaniu fotografii nie powraca do GG. Jeśli wierzyć informacji prasowej GG Network, w aplikacji powinno się również znajdować archiwum, niestety mnie, mimo szczerych chęci, nie udało się go znaleźć.

Aplikację dla GG Network stworzyła firma Proget Sp. z o.o. Niestety już po krótkim jej używaniu ciężko oprzeć się wrażeniu, że została przygotowana bez poświęcenia pracy należytej uwagi. Plusem jest korzystanie z BIS/BES, pobieranie listy kontaktów z serwerów GG i fakt, że aplikacja jest darmowa. Te zalety zostały jednak mocno przesłonięte przez wady. Niemal każdy element GG dla BlackBerry pozostawia sporo do życzenia: od szaty graficznej, która przypomina aplikacje sprzed kilku lat, przez bardzo małą liczbę emotikon, niedziałające przesyłanie obrazów, błędy w ergonomii, po nieistniejące archiwum wiadomości. Mam nieodparte wrażenie, że GG potraktowało użytkowników po macoszemu, dając wprawdzie działającą aplikację, ale pełną dziur i niedociągnięć.

Plusy:
- współpraca z BIS/BES
- pobieranie kontaktów z serwerów GG
- darmowa

Minusy:
- niedziałające przesyłanie obrazów
- nieistniejące archiwum wiadomości
- brak domyślnych powiadomień dźwiękowych/wibracyjnych o nadejściu wiadomości
- wolne działanie
- archaiczna szata graficzna bez możliwości jej modyfikacji
- mało emotikon
- błędy w ergonomii

Ocena: 3/10

_ GB _

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (17)