Gdzie jest najszybszy Internet na świecie?

Gdzie jest najszybszy Internet na świecie?

Gdzie jest najszybszy Internet na świecie?
Źródło zdjęć: © PAP
12.09.2011 11:22, aktualizacja: 21.09.2011 13:33

Już czwarty rok z rzędu Akamai dokonało analizy globalnej łączności ruchu związanego z atakami w internecie oraz wykorzystania łączności szerokopasmowej. Najnowszy raport pokazuje, że w pierwszym kwartale 2011 średnia globalna prędkość połączenia zwiększyła się w stosunku do ubiegłego roku o 23 procent, osiągając 2,1 Mb/s.

Firma Akamai Technologies, czołowy dostawca opublikowała raport State of the Internet podsumowujący pierwszy kwartał 201. roku. Raport jest oparty na danych pochodzących z internetowej platformy, która każdego dnia przenosi nawet 30 proc. globalnego ruchu WWW i obejmuje serwery znajdujące się w 650 miastach, 72 krajach oraz w około 1000 najważniejszych internetowych sieci.

Penetracja internetu
Podobnie jak w raporcie za zeszły kwartał, dziesięć pierwszych regionów odpowiadało za niemal 7. proc. łącznej liczby adresów IP, co świadczy o tym, że większość unikatowych adresów IP jest skupiona we względnie małej liczbie obszarów geograficznych. W pierwszej dziesiątce pojawiły się Włochy z kwartalnym wzrostem o wysokości 11 proc., a wypadła z niej Kanada.

Obraz
© (fot. pseudoxx/SXC)

Łączność mobilna i wykorzystanie pasma
W pierwszym kwartale 201. r. średnia zmierzona prędkość połączenia znanych dostawców usług mobilnych z całego świata wahała się od ponad 6 Mb/s do 163 kb/s. Raport zidentyfikował też nowego dostawcę usług, który w pierwszym kwartale 2011 r. zapewniał najwyższą średnią prędkość połączenia mobilnego, spychając na drugie miejsce najszybszego dostawcę poprzedniego kwartału.

Ruch związany z atakami
Najnowsze dane z pierwszego kwartału 201. r. pokazują znaczną zmianę odnośnie źródeł ataków. Szczególnie godne uwagi jest to, że Myanmar nie tylko po raz pierwszy pojawił się na liście, ale zajął pierwsze miejsce, generując w tym okresie 13 proc. ruchu związanego z atakami. Ponadto Stany Zjednoczone przesunęły się z miejsca 5. na 2. i odpowiadały za 10 proc. zaobserwowanego globalnego ruchu związanego z atakami. Rosja spadła na 4. miejsce, generując 7 proc. zaobserwowanego globalnego ruchu związanego z atakami, o 10 proc. mniej w porównaniu z poprzednim kwartałem. Jeśli chodzi o ataki, które pochodziły z sieci mobilnych, Włochy pozostały na pierwszym miejscu i w pierwszym kwartale odpowiadały za 25 proc. zaobserwowanego ruchu związanego z atakami.

100 najszybszych miast na świecie
W pierwszym kwartale 201. r. analiza 100 najszybszych miast na świecie, oparta na średniej prędkości połączenia, ujawniła następujące fakty:

• Listę zdominowały miasta azjatyckie, w tym 6. miast japońskich, 5 miast południowokoreańskich oraz Hong Kong.
• Lyse w Norwegii jest najszybszym miastem w Europie (33. miejsce w pierwszej setce)
• Na listę trafiło 1. miast ze Stanów Zjednoczonych, przy czym najszybsze spośród nich było Riverside w Kalifornii (39. miejsce w pierwszej setce)

Zanik łączności wąskopasmowej
Jeśli chodzi o połączenia wąskopasmowe (połączenia z prędkością mniejszą niż 25. kb/s), raport pokazuje, że globalny udział łączności wąskopasmowej zmniejszył się o 15 proc. w pierwszym kwartale 2011 r. Tylko 3,3 proc. wszystkich połączeń z Akamai zostało nawiązanych z prędkościami wąskopasmowymi. Najniższy udział łączności wąskopasmowej (0,3 proc.) miała Francja.

Trzyletnie trendy (1. kw. 2008 r. – 1 kw. 2011 r.)

• Liczba unikatowych adresów IPv4 zaobserwowanych przez Akamai wzrosła z 32. mln w 1. kw. 2008 r. do 584 mln w 1. kw. 2011 r. — o 80 proc. w okresie trzyletnim.

• W Europie największy wzrost średniej prędkości połączenia odnotowano w Gruzji, gdzie w ciągu ostatnich trzech lat zwiększyła się ona ponad trzykrotnie.

• Średnia prędkość połączenia w Chinach wzrosła niemal o połowę od 1. kw. 2008 r., a w 1. kw. 2011 r. po raz pierwszy przekroczyła 1 Mb/s.

• W Kanadzie średnia prędkość połączenia wzrosła w ciągu ostatnich trzech lat o niemal 7. proc. Stopa wzrostu była dwukrotnie wyższa, niż w Stanach Zjednoczonych (35 proc.).

• Średnia prędkość połączenia w Chile, Kolumbii i Paragwaju zwiększyła się ponad dwukrotnie między 1. kw. 2008 r. a 1. kw. 2011 r.

• W Europie największy wzrost (ponad 30. proc.) średniej szczytowej prędkości połączenia między 1. kw. 2008 r. a 1. kw. 2011 r. odnotowano w Bułgarii i Mołdawii.

• Średnia szczytowa prędkość połączenia w Australii i Nowej Zelandii zwiększyła się ponad dwukrotnie w ciągu ostatnich trzech lat.

• Między 1. kw. 2008 r. a 1. kw. 2011 r. średnia szczytowa prędkość połączenia w Stanach Zjednoczonych zwiększyła się o 95 proc., a w tym samym okresie średnia szczytowa prędkość połączenia w Meksyku wzrosła o 166 proc.

• Średnia szczytowa prędkość połączenia w Argentynie, Brazylii, Chile, Kolumbii, Paragwaju i Urugwaju zwiększyła się ponad dwukrotnie między 1. kw. 2008 r. a 1. kw. 2011 r.

• Średnia prędkość połączenia w stanie Delaware, wieloletnim liderze klasyfikacji, w ciągu ostatnich trzech lat wzrosła o niespełna 6 proc.

• W 1. kw. 2008 r. stan Waszyngton miał najwyższy udział (21 proc.) połączeń z Akamai z prędkościami poniżej 256 kb/s, a w 1. kw. 2001 r. odsetek ten spadł do niespełna 3 proc.

• W styczniu 200. r. przecięcie pary podmorskich kabli telekomunikacyjnych w Morzu Śródziemnym na północ od Egiptu spowodowało przerwy i poważne zakłócenia w łączności internetowej na Bliskim Wschodzie, w Pakistanie i Indiach. We wrześniu 2008 r. huragan Ike uniemożliwił dostęp do internetu na dużych obszarach Stanów Zjednoczonych.

• W styczniu 200. r. atak DDoS na serwery DNS rejestratora domen Network Solutions na kilka godzin spowolnił dostęp do setek tysięcy witryn internetowych. W czerwcu 2009 r. łączność internetowa w Iranie została zakłócona ze względu na rozruchy związane z kontrowersyjnymi wynikami wyborów. W lipcu 2009 r. uszkodzenie podmorskiego kabla SAT-3 spowodowało problemy z łącznością internetową w Zachodniej Afryce.

• W 200. r. uszkodzenia podmorskich kabli uniemożliwiły dostęp do internetu na Haiti (styczeń), Tajwanie (marzec), Bliskim Wschodzie (kwiecień) i w Malezji (kwiecień).

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)