Gdzie jest burza? IMGW wydaje "żółty" alarm dla części kraju

Gdzie jest burza? IMGW wydaje "żółty" alarm dla części kraju
Źródło zdjęć: © IMGW

02.07.2020 08:11, aktual.: 02.07.2020 15:57

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Burze i grad mogą pojawić się 2 lipca w dużej części kraju, a IMGW wydało alert ostrzegawczy dla połowy województw. Aby uniknąć sytuacji
“zagrożenia zdrowia i życia", warto śledzić radary burzowe online. Podpowiadamy, gdzie znaleźć rzetelne dane.

Zachmurzenie w ciągu dnia będzie duże w wielu regionach kraju, a miejscami przerodzi się w przelotne opady. Temperatura wysoka - od 20°C, 24°C na północnym zachodzie, około 25°C, 27°C w centrum, do 27°C, 29°C na południowym wschodzie. Jednak IMGW ostrzega również, że na wschodzie i południu kraju pojawią się burze i gradobicie.

"Żółty" alarm obowiązuje obecnie w dziewięciu województwach: warmińsko-mazurskim, mazowieckim, lubelskim, świętokrzyskim, podkarpackim, małopolskim, śląskim, opolskim, dolnośląskim. Silnym opadom deszczu i gradu będzie towarzyszył również wiatr, którego prędkość może dojść do 90 km/h. Jak sprawdzić, kiedy burza pojawi się w naszym mieście i jakie niesie ze sobą ryzyko?

Żółty alert IMGW

"Żółty" alert, czyli 1. stopnia, zgodnie z definicją podaną przez IMGW ostrzega przed możliwością "wystąpienia niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. (...) Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwość ich odwołania".

Radar burzowy online

Jak sprawdzić, czy w waszym mieście wystąpi (a jeśli tak, to kiedy) burza? IMGW zaleca śledzenie aktualnych komunikatów pogodowych, aby uniknąć zagrożenia. W tym celu można śledzić komunikaty IMGW na Facebooku, ale równie dobrym pomysłem są radary online, na których na żywo prezentowane są dane z Polski i Europy. Oto najpopularniejsze radary burzowe online:

Gdzie jest burza - aplikacje

Aplikacje do śledzenia burz z kolei pozwolą mieć zawsze pod ręką informacje o zbliżającym się załamaniu pogody. Dodatkowo możemy ustawić powiadomienia, które będą nas z wyprzedzeniem informować o nadchodzącej ulewie czy gradobiciu, dzięki czemu łatwiej będzie dopasować swoje plany. Polecamy te aplikacje pogodowe:

Dokładną prognozę pogody dla waszego miasta znajdziecie w serwisie Pogoda WP.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (3)
Zobacz także