Gdzie jest burza? IMGW wydaje "żółty" alarm dla części kraju

Gdzie jest burza? IMGW wydaje "żółty" alarm dla części kraju

Gdzie jest burza? IMGW wydaje "żółty" alarm dla części kraju
Źródło zdjęć: © IMGW
02.07.2020 08:11, aktualizacja: 02.07.2020 15:57

Burze i grad mogą pojawić się 2 lipca w dużej części kraju, a IMGW wydało alert ostrzegawczy dla połowy województw. Aby uniknąć sytuacji
“zagrożenia zdrowia i życia", warto śledzić radary burzowe online. Podpowiadamy, gdzie znaleźć rzetelne dane.

Zachmurzenie w ciągu dnia będzie duże w wielu regionach kraju, a miejscami przerodzi się w przelotne opady. Temperatura wysoka - od 20°C, 24°C na północnym zachodzie, około 25°C, 27°C w centrum, do 27°C, 29°C na południowym wschodzie. Jednak IMGW ostrzega również, że na wschodzie i południu kraju pojawią się burze i gradobicie.

"Żółty" alarm obowiązuje obecnie w dziewięciu województwach: warmińsko-mazurskim, mazowieckim, lubelskim, świętokrzyskim, podkarpackim, małopolskim, śląskim, opolskim, dolnośląskim. Silnym opadom deszczu i gradu będzie towarzyszył również wiatr, którego prędkość może dojść do 90 km/h. Jak sprawdzić, kiedy burza pojawi się w naszym mieście i jakie niesie ze sobą ryzyko?

Żółty alert IMGW

"Żółty" alert, czyli 1. stopnia, zgodnie z definicją podaną przez IMGW ostrzega przed możliwością "wystąpienia niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. (...) Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwość ich odwołania".

Radar burzowy online

Jak sprawdzić, czy w waszym mieście wystąpi (a jeśli tak, to kiedy) burza? IMGW zaleca śledzenie aktualnych komunikatów pogodowych, aby uniknąć zagrożenia. W tym celu można śledzić komunikaty IMGW na Facebooku, ale równie dobrym pomysłem są radary online, na których na żywo prezentowane są dane z Polski i Europy. Oto najpopularniejsze radary burzowe online:

Gdzie jest burza - aplikacje

Aplikacje do śledzenia burz z kolei pozwolą mieć zawsze pod ręką informacje o zbliżającym się załamaniu pogody. Dodatkowo możemy ustawić powiadomienia, które będą nas z wyprzedzeniem informować o nadchodzącej ulewie czy gradobiciu, dzięki czemu łatwiej będzie dopasować swoje plany. Polecamy te aplikacje pogodowe:

Dokładną prognozę pogody dla waszego miasta znajdziecie w serwisie Pogoda WP.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)