Gdzie jest burza? IMGW ostrzega. Sprawdź, jak nie dać się zaskoczyć

Gdzie jest burza? To pytanie zawsze pojawia się w sezonie wiosennym i letnim. Majówka zapowiada się burzowo, co potwierdził IMGW, ale na szczęście śledząc aktualne komunikaty, nie damy się zaskoczyć.

Gdzie jest burza? IMGW wydało komunikat
Gdzie jest burza? IMGW wydało komunikat
Źródło zdjęć: © WP

2 maja burze będą występować przede wszystkim we wschodniej części Polski, co potwierdził IMGW. Dla części kraju zostało wydane "żółte" ostrzeżenie, zgodnie z którym możemy się spodziewać intensywnego deszczu, silnych porywów wiatru, a nawet gradobicia. 

"Głównym zagrożeniem w czasie burz będą intensywne opady deszczu osiągające 25 mm oraz porywy wiatru do 80 km/h a w przypadku dobrze rozwiniętych struktur liniowych, lokalnie do 90 km/h. Prawdopodobny jest grad, który największe rozmiary około 2 cm może osiągać zwłaszcza na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu", czytamy w komunikacie IMGW. 

Instytut uspokaja, że w kolejnych dniach burze ustaną. Należy spodziewać się opadów w niektórych regionach kraju, ale nie przewiduje się wystąpienia warunków pogodowych, które mogą zagrażać życiu lub zdrowiu.

Gdzie jest burza? Mapa burz online

Wraz z nadejściem sezonu burzowego, tego typu zjawiska będą się nasilać, dlatego planując dłuższy pobyt poza domem, warto na bieżąco śledzić komunikaty pogodowe. Aby być na bieżąco, warto śledzić komunikaty na stronie IMGW oraz śledzić alerty burzowe na Facebooku.

Na stronie IMGW poza aktualną sytuacją pogodową możemy również zapoznać się z komunikatami dotyczącymi niebezpiecznych warunków pogodowych. Jeżeli potrzebujecie bardziej szczegółowych informacji na temat nadciągających burz, to informacje te znajdziecie na mapach burzowych online

Pozwalają one śledzić informacje, bez konieczności instalowania dodatkowego oprogramowania. Najpopularniejsze z nich to:

Najlepsze aplikacje burzowe

Aplikacje burzowe i pogodowe, które możemy zainstalować na naszych telefonach, to kolejny dobry sposób, by śledzić, gdzie jest burza i odpowiednio wcześnie otrzymać komunikat ostrzegawczy. 

Najpopularniejszym tego typu rozwiązaniem jest Monitor burz, w którym możemy zobaczyć szczegółową mapę opadów, wyładowań i informacje na temat siły wiatru, a dane dostarczane są przez liczne stacje pogodowe.

Dużym plusem są powiadomienia, które aplikacja może wysyłać, by ostrzec nas przed burzą w naszej okolicy. Monitor burz może być świetnym uzupełnieniem dla aplikacji z komunikatami RSO oraz aplikacji pogodowych, jak 1Weather: Pogoda czy AccuWeather.

Inne warte uwagi aplikacje to na pewno:

Źródło artykułu:WP Tech
wiadomościpogodaimgw
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)