Gdy Bluetooth i WiFi to dla ciebie za mało - GiFi 5 Gb/s
27.02.2008 10:44
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Naukowcy uniwersytetu w Melbourne opracowali specyfikację nowego bezprzewodowego standardu transmisji do zastosowań mobilnych, którego prędkości nie okiełzna żaden dostępny na rynku dysk twardy.
Naukowcy uniwersytetu w Melbourne opracowali specyfikację nowego bezprzewodowego standardu transmisji do zastosowań mobilnych, którego prędkości nie okiełzna żaden dostępny na rynku dysk twardy. Gdy w 1999 roku opublikowano 1500-stronicową specyfikację pierwszej wersji technologii Bluetooth, nikt nie spodziewał się aż tak wielkiego sukcesu. Obecnie do standardu Bluetooth 2.0 dołącza często WiFi b/g, które daje teoretycznie transfery do 54 Mb/s, znacznie wyższe niż góra 2 - 3Mb/s w przypadku Bluetooth 2.0.
Nie tak dawno zaprezentowano specyfikację Bluetooth 3.0, która zakłada akcelerację transferów za pomocą technologii WiFi (jeden chip do obsługi WiFi i Bluetooth) i wiele innych udogodnień. Jak jednak przystało na rynek IT, wciąż chcemy więcej i szybciej, w związku z czym Australijczycy opracowali nowy, jeszcze wydajniejszy standard.
GiFi pozwala na osiąganie 10 razy większych transferów niż Bluetooth 3.0 (480 Mb/s). Wynikające ze specyfikacji 5 Gb/s jest prędkością niewyobrażalna nawet dla standardów przewodowych - tak naprawdę dopiero od niedawna upowszechniły się pięciokrotnie wolniejsze karty sieciowe gigabit Ethernet, mimo ich dostępności od dłuższego czasu na rynku. 625 megabajtów na sekundę to prędkość dziesięć razy wyższa niż średnia prędkość dostępnych na rynku dysków twardych. W takim tempie wystarczą dwie minuty na zapisanie 74 GB danych.
GiFi trafi do sprzedaży już na początku przyszłego roku. Mający 5 mm kwadratowych chip, posiada szeroką na jeden milimetr antenę. Tak niewielki układ poradzi sobie z utrzymaniem transmisji na poziomie 5 Gb/s w odległości 10 m między urządzeniami, przy obciążeniu akumulatora poniżej 2W. Technologia wykorzystuje pasmo częstotliwości 60 GHz. Cena jednego chipu GiFi będzie wynosiła 10 dolarów, już na początku masowej produkcji.