Gaj: najważniejsza jest infrastruktura i międzynarodowa współpraca

Dynamiczne zmiany zachodzące na rynku oraz towarzyszący im wzrost zapotrzebowania na usługi telekomunikacyjne najwyższej jakości, wymaga od operatorów inwestycji w rozwój infrastruktury - uważa Magdalena Gaj, prezes UKE.

Gaj: najważniejsza jest infrastruktura i międzynarodowa współpraca
Źródło zdjęć: © Marcin Kaliński / PAP

21.03.2012 | aktual.: 21.03.2012 11:19

Jednym z głównych instrumentów służących stymulowaniu rozwoju sieci i usług szerokopasmowych jest prowadzony przez UKE projekt inwentaryzacji. Trwa proces zbierania danych i kontroli przedsiębiorców, które zaowocują obrazem rynku za rok 2011 na potrzeby dalszych regulacji oraz zapewnienia dostępu do Internetu w ramach "ostatniej mili".

Kluczowe znaczenie dla rozwoju sieci ma także współpraca z jednostkami samorządu terytorialnego. Jeszcze w I połowie 2012 roku UKE planuje przygotowanie uniwersalnej pod względem technicznym i rozliczeniowym oferty dla jednostek samorządu terytorialnego. Będzie ona opisywała warunki udostępniania przez samorząd sieci wybudowanych z funduszy Unii Europejskiej.

Magdalena Gaj przypomniała także, że trwa audyt wykonania Porozumienia UKE-TP. Podkreśliła, że ocena wywiązywania się TP ze zobowiązań w kwestii niedyskryminacji operatorów alternatywnych będzie miała znaczny wpływ na przyszłe decyzje regulacyjne. W tym roku UKE podsumuje także realizację porozumienia zawartego z operatorami telefonii ruchomej (inwestycje w "białych plamach" w zamian za wolniejszy spadek stawek MTR).

Prezes UKE uważa, że skuteczne działanie regulatora rynku telekomunikacynego i pocztowego wymaga także zaangażowania na arenie międzynarodowej. W 2012 roku UKE skoncentruje się na współpracy w ramach trzech kluczowych dla sektora gremiów - Unii Europejskiej, Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego oraz Europejskiej Konferencji Administracji Poczty i Telekomunikacji. Aktywność w ramach UE to przede wszystkim ścisła współpraca z pozostałymi europejskimi regulatorami w ramach BEREC (ang. _ Body of European Regulators of Electronic Communications _).

Prezes UKE zapowiedziała także między innymi prace nad regulacją hurtowego rynku dostępu szerokopasmowego i przeprowadzenie analizy pozycji rynkowej operatorów telewizji kablowych i wprowadzenie pełnej symetrii stawek MTR, zgodnie z planem 1. stycznia 2013 roku. Od strony konsumentów - podpisanie z operatorami telekomunikacyjnymi memorandum dotyczącego przejrzystości i jakości warunków świadczenia usług i ścisłą współpracę z UOKIK w zakresie transparentności umów i regulaminów świadczenia usług oraz poprawy sytuacji konsumentów.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)