Trwa ładowanie...

Futurystyczny pojazd opancerzony Arquus na IDEX 2021

Francuski Arquus zaprezentował swój futurystyczny pojazd opancerzony na targach militarnych IDEX 2021 w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.
Share
Arquus Scarabee
Arquus Scarabee
d3jeonz

Chrząszcz, bo tak nazywa się pojazd francuskiej firmy, został zaprezentowany na targach sprzętu i uzbrojenia wojskowego IDEX 2021 w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Został wyposażony w najnowsze rozwiązania z dwóch światów: wojskowego i motoryzacyjnego.

Producent chwali chrząszcza (fr. scarabee), że ten ma hybrydowy napęd, system regulacji wysokości zawieszenia, niezależne, tylne koła skrętne i wiele innych.

d3jeonz

Chrząszcz jest przeznaczony między innymi dla żołnierzy jednostek specjalnych. Właśnie taka wersja (Patrol SAS) została zaprezentowana na targach w Abu Dahbi. Model ten wyposażony jest w karabin Hornet RCWS kalibru 12,7 mm. Z kolei wersja przeznaczona dla wojsk rozpoznawczych jest uzbrojona w działko kalibru 30 mm. Trzecia wersja przeznaczona jest do działań kontrterrorystycznych w środowisku miejskim i jest wyposażona w autorski system zarządzania walką Battlenet.

Wszystkie wersje są zbudowane na tym samym podwoziu, które jako pierwsze wśród pojazdów wojskowych jest napędzane systemem hybrydowym. Chrząszcz ma także regulowaną wysokość zawieszenia, co według producenta sprawia, że jest on trudniejszy do zauważenia przez nieprzyjaciela. Natomiast tylna oś skrętna zapewnia ciasny, 11-metrowy okrąg zawracania, co może się przydać zarówno w terenie leśnym jak i miejskim.

W kwestii niskiej wykrywalności producent zwraca uwagę na możliwość jazdy wyłącznie na silniku elektrycznym, co znacznie zmniejsza hałas generowany przez pojazd. Dodatkowo pojemne baterie litowo-jonowe (12kWh) pozwalają na długie działanie systemów pokładowych bez rozładowania akumulatorów, co z kolei pozwala na długotrwałą skrytą obserwację.

d3jeonz

Silnik elektryczny pozwala też zwiększyć moc podczas jazdy, co według producenta czynie z chrząszcza najszybszy 8-tonowy pojazd w swojej klasie. Dwa silniki są także atutem w przypadku, gdy jeden z nich zostanie uszkodzony w czasie akcji.

Pojazd w wersji dla sił specjalnych jest wyposażone we francuski system Hornet. Jest to przede wszystkim zdalnie sterowana wieżyczka wyposażona w karabin 12,7 mm z 300 sztukami amunicji. Oprócz tego Hornet zapewnia kierowcy obraz 360 stopni z kamer umieszczonych na samochodzie, a także system namierzania ognia przeciwnika.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3jeonz

Podziel się opinią

Share
d3jeonz
d3jeonz
Więcej tematów