Fujitsu: Smartfony przyszłości będą chłodzone cieczą

Wraz z rosnącą mocą obliczeniową procesorów mobilnych coraz istotniejsze stają się kwestie ich chłodzenia. Wygląda na to, że Fujitsu chciałoby rozwiązać ten problem przy pomocy... chłodzenia cieczą.

Fujitsu: Smartfony przyszłości będą chłodzone cieczą
Źródło zdjęć: © Giznet.pl

Choć obecnie temperatury osiągane przez procesory mobilne podczas pracy nie są wielkim problemem, jednak wraz z wzrostem wydajności może się to zmienić. Przynajmniej tak zakłada Fujitsu, które już teraz rozpoczęło prace nad zamkniętym układem chłodzenia cieczą dla urządzeń mobilnych.

W projekcie, którym niedawno pochwaliła się japońska firma, wymiennik ciepła (kondensator) ma znajdować bezpośrednio nad procesorem. Krążąca w zamkniętym układzie ciecz odprowadzana byłaby do parownika, w którym ulegałaby ochłodzeniu, a następnie po raz kolejny odbierałaby ciepło z procesora. Podczas prac nad mobilnym układem chłodzenia cieczą Fujitsu zamierza swoje wcześniejsze doświadczenia zdobyte podczas prac nad zamkniętymi układami chłodzenia dla serwerów SPARK.

Jednym z najważniejszych czynników podczas projektowania urządzeń mobilnych są wymiary poszczególnych elementów. Na tym odcinku walki z prognozowanym przegrzewaniem się procesorów Fujitsu także nie zamierza zawieść –. według zapewnień firmy układ w najgrubszym miejscu, jakim będzie kondensator, będzie miał około 1, a w najcieńszym 0,6 milimetra. Wymiary całej pętli to 107 na 58 milimetrów.

Fujitsu ma nadzieję, że ich technologia jednocześnie zapewni stabilne chłodzenie i umożliwi dużą swobodę podczas projektowania urządzeń ponieważ układ rurek zawierających chłodziwo może być dopasowany do potrzeb konkretnego urządzenia. Firma uważa też, że taki układ chłodzący mógłby znaleźć zastosowanie nie tylko w urządzeniach mobilnych, ale też w sprzęcie medycznym czy w elementach infrastruktury telekomunikacyjnej. Według planów Fujitsu pierwsze układy chłodzące tego typu powinny trafić do klientów w 201. roku.

Polecamy na stronach Giznet.pl: I Ty możesz zostać łowcą planetoid

Źródło artykułu:Giznet.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (2)