Franky Zapata - kim jest wynalazca deski Flyboard?

Franky Zapata - kim jest wynalazca deski Flyboard?
Źródło zdjęć: © East News

25.07.2019 09:40, aktual.: 25.07.2019 10:12

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Franky Zapata próbował 25 lipca 2019 przelecieć nad kanałem La Manche na swoim wynalazku - latającej desce Flyboard Air. Niestety w trakcie próby wpadł do wody.

Franky Zapata - znany jest jako Ludzka Torpeda, Ludzki Delfin i jako prawdziwy człowiek Iron Man. Jest profesjonalnym francuskim pilotem skuterów wodnych, wynalazcą Flyboard Air i założycielem Zapata Racing. Od 2012 r. kieruje wszystkie swoje wysiłki, by udowodnić, że niebo nie jest niedostępne, a nowoczesne technologie są na wyciągnięcie ręki.

Franky Zapata - wczesne lata

Franky Zapata urodził się 27 września 1978 r. w Marsylii, a w wieku 16 lat zaczął brać udział w w profesjonalnych zawodach narciarskich, zdobywając wiele prestiżowych nagród.

W 2011 roku wprowadził Flyboard, pierwszą na świecie deskę z napędem wodnym, która unosiła użytkowników w powietrze za pomocą silnego strumienia wody. Mimo ogromnego sukcesu Zapata nie spoczął na laurach, próbując stworzyć o wiele bardziej futurystyczny pojazd.

Franky Zapata - twórca Flyboarda

Największym wynalazkiem Franky'ego Zapaty jest Flyboard - "wodna deskorolka", dziś popularna w nadmorskich kurortach wśród fanów ekstermalnych sportów wodnych. Jej siłą napędową jest skuter wodny.

Jak działa? Pobiera wodę ze zbiornika, nad którym lata zawodnik, a następnie turbiny wytwarzają dwa strumienie, dzięki któremu Flyboard może się unosić.

Tworząca ją firma Zapata Racing pracowała nad sprzętem od 2011 roku. Działającą wersję udało się stworzyć jesienią 2012 roku, a pierwszy publiczny pokaz odbył się w tym samym roku w Chinach. Od tego czasu powstało kilka wersji Flyboarda - Flyboard Legend i Flyboard Air.

Jednak najnowszym wynalazkiem Zapaty jest zupełnie inna wersja sprzętu, która nie korzysta już z wody, a silników odrzutowych. To właśnie na tym urządzeniu Franky Zapata próbował 25 lipca 2019 przelecieć nad kanałem La Manche. Wcześniej Zapata z powodzeniem zaprezentował jego możliwości podczas premierowego pokazu, który odbył się w czasie Dnia Bastylii, narodowego święta Francji 14 lipca.

Franky Zapata - dalsze plany. Współpraca z wojskiem?

Franky ujawnił w jednym z wywiadów, że rozwój Flyboard Air będzie zmiarzał przede wszystkim pod kątem ulepszeń prototypu - w tym stabilność i łatwość sterowania. Chociaż latająca deskorolka zrobiła show podczas francuskiego święta narodowego, to pisaliśmy o tym, że w wojsku tego typu sprzęt miałby minimalne zastosowanie.

Zapata również zdawał sobie z tego sprawę. Okazuje się, że pomysł może trafić do armii - w nieco zmodyfikowanej formie. Francuski wynalzca pracuje nad czymś w rodzaju latającego samochodu. Podobnie jak Flyboard pojazd miałby rozpędzić się do 200 km/h. Największa różnica jest jednak taka, że maszyna zostanie wyposażona w coś, co pozwoli nią łatwiej i wygodniej sterować, jednak na razie nie znamy szczegółów dotyczących tego projektu.

Flyboard Air - cena?

Jeżeli zastanawiacie się, czy macie szansę poczuć się "Iron Manem" podobnie jak Zapata, to na jego stronie internetowej można zamówić Flyboard Air za niemałą kwotę - około 250 000 USD. Od czasu wprowadzenia na rynek w 2012 r. wszystkie modele Flyboard sprzedały się w ilości około 2500 sztuk.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (55)