Fotokody pomogą odnaleźć grób na cmentarzu

Telefon komórkowy wyposażony w aparat fotograficzny i dostęp do internetu wystarczą do odnalezienia grobu na cmentarzu należącym do parafii św. Barbary w Sosnowcu

Fotokody pomogą odnaleźć grób na cmentarzu
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

Telefon komórkowy wyposażony w aparat fotograficzny i dostęp do internetu wystarczą do odnalezienia grobu na cmentarzu należącym do parafii św. Barbary w Sosnowcu. Jest to pierwsza tego typu usługa w diecezji sosnowieckiej.

Cmentarz należący do parafii św. Barbary zajmuje 5 ha, na jego terenie są tysiące grobów. "Były osoby, które zwracały uwagę, że mają kłopoty ze znalezieniem grobów zwłaszcza gdy rzadko odwiedzają nekropolię" - powiedział w poniedziałek PAP ks. Robert Gacek. Był to jeden z powodów, dla którego wprowadzono ułatwienia.

Obraz
© (fot. sxc.hu)

Osoba, która poszukuje grobu musi telefonem komórkowym zeskanować fotokod (biało-czarny obrazek graficzny), który znajduje się m.in. na elewacji kaplicy cmentarnej. "Fotokod skanuje się telefonem komórkowym wyposażonym w aparat fotograficzny i specjalną aplikację. Konieczny jest także dostęp do internetu" - wyjaśniał ks. Gacek.

Po zeskanowaniu fotokodu telefon automatycznie łączy właściciela telefonu z wyszukiwarką grobów w internecie. "Wystarczy wpisać imię i nazwisko zmarłej osoby, żeby dowiedzieć się, w którym miejscu została pochowana" - tłumaczył ks. Gacek.

Telefon łączy z elektroniczną mapą cmentarza, na której znajdują się wszystkie groby podzielone na sektory wraz z fotografiami. Identyczna mapa znajduje się na stronie internetowej parafii. Dzięki niej można śledzić na bieżąco stan grobowca, przebywając nawet na innym kontynencie.

Fotokody są wynalazkiem japońskim. To mały, czarno-biały obrazek, w którym zakodowane są informacje. Często nazywany jest kodem 2D, ponieważ powstaje z połączenia dwóch kodów kreskowych w celu zapisania w nim większej ilości informacji. Każdy fotokod ma swój unikalny kod cyfrowy.

W wielu krajach takie rozwiązania są już stosowane. Za pomocą fotokodów można ściągać rozkłady jazdy, wizytówki, dane znajomych, robić szybkie zakupy w internecie bez wpisywania adresu strony, czy ceny interesującej rzeczy. Wystarczy telefonem zeskanować jej fotokod np. z plakatu reklamującego wyprzedaże.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)