Papież dostanie elektryczny papamobile Fisker. Powstanie w trosce o środowisko
Papież Franciszek otrzyma nowoczesny, w pełni elektryczny popemobile. Wykonanie powierzono firmie Fisker. Jej szefowie właśnie wrócili z audiencji w Watykanie, gdzie zaprezentowali projekt innowacyjnego SUV-a.
Do tej pory popemobile były wykonywane przez firmę Mercedes-Benz. Tym razem zaszczyt ten przypadnie firmie Fisker Inc., założonej przez byłego projektanta Astona Martina, BMW i Tesli, Henrika Fiskera.
Papamobile to specjalny pojazd, którego używa papież kościoła katolickiego w trakcie publicznych wystąpień. Spełnia dwie funkcje: jego kuloodporne szyby chronią głowę kościoła, jak i pozwalają mu być widocznym dla tłumów wiernych.
"Papież Franciszek zainspirował mnie swoim podejściem do środowiska i troską o to, aby uniknąć katastrofy klimatycznej, która grozi przyszłym pokoleniom" - powiedział Fisker, który w miniony czwartek 20 maja 2021 wraz z żoną Geetą Gupta-Fisker (współzałożycielką jego firmy) miał audiencję z papieżem.
Idąc z duchem czasu i wychodząc na przeciw poglądom Papieża na temat środowiska – wnętrze pojazdu będzie wykonane z wielu materiałów z odzysku. Na przykład do stworzenia dywanów Fisker wykorzysta włókna pozyskane z plastikowych butelek z dna oceanów.
Papamobile ma być zmodyfikowaną wersją Fisker Ocean, całkowicie elektrycznego SUV-a, z dodaną szklaną kopułą, w której Papież Franciszek mógłby witać tłumy wiernych.
Auta tego typu są zwyczajowo dodatkowo opancerzone, a szklana kopuła jest kuloodporna. Nie padły w tym momencie żadne informacje na temat tego, w jaki dokładnie sposób Fisker chce wprowadzić te modyfikacje.
Henrik Fisker ogłosił natomiast, że jego elektryczny papamobile zostanie oddany do użytku papieżowi już w 2022 roku.