Firmy drżą przed hakerami

Firmy drżą przed hakerami

Firmy drżą przed hakerami
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos
24.01.2012 09:58

Przedsiębiorcy uważają, że ich systemy są bezpieczne, ale wolą się tym nie chwalić. Czego się boją?

Przed atakami hakerów można się bronić. To jednak nie tylko kwestia nowinek technicznych - informuje "Puls Biznesu".

W ostatni weekend hakerzy zablokowali kilka stron internetowych administracji państwowej. Internauci zaprotestowali w ten sposób przeciw planom parafowania przez polski rząd tzw. umowy ACTA. Nasilenie ataków hakerów na strony firm może mieć fatalny wpływ na prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce.

Firmy niechętnie komentują konsekwencje ataku hakerów. _ "Mamy zabezpieczenia. Naszym zdaniem, są bardzo dobre. Ale nie chcemy o tym mówić, bo może się pojawić grono ludzi, którzy zechcą sprawdzić, czy tak jest rzeczywiście" _ - mówi przedstawiciel jednej z dużych spółek giełdowych. _ "Na bieżąco monitorujemy nasze systemy" _ - mówi enigmatycznie Małgorzata Rzepka z biura prasowego GPW.

W działaniach "antyhakerskich" nie chodzi tylko o stosowanie nowoczesnych zabezpieczeń informatycznych. _ "Jako organizacja pracodawców, powinniśmy współpracować z rządem w celu przygotowania takich zmian legislacyjnych, które umożliwiłyby skuteczniejsze karanie hakerów. Na tyle skuteczne, by odstraszać kolejnych chętnych do blokowania stron internetowych" _ - twierdzi Grzegorz Byszewski, ekspert Pracodawców RP.

Zdaniem Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (GIODO) jednym z podstawowych problemów jest brak w polskim prawie obowiązku zgłaszania informacji o utracie danych, np. o atakach hakerskich, do GIODO. "W środę Komisji Europejskiej zostanie zaprezentowany projekt nowego rozporządzenia o ochronie danych osobowych. Jedną ze zmian będzie wprowadzenie w krajach UE obowiązku zgłaszania incydentów związanych z utratą danych osobowych" - mówi Wojciech Rafał Wiewiórski, prezes GIODO.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)