Firma windykacyjna VEX wydzwania do Polaków. Nie są zadłużeni, a windykator ich nęka

Firma windykacyjna VEX wydzwania do Polaków. Nie są zadłużeni, a windykator ich nęka

Firma windykacyjna VEX wydzwania do Polaków. Nie są zadłużeni, a windykator ich nęka
Źródło zdjęć: © East News | Piotr Molecki/East News
Arkadiusz Stando
26.07.2019 17:00, aktualizacja: 27.07.2019 11:43

Firma windykacyjna VEX rozsyła wiadomości i nęka przypadkowe osoby. Dostaliście SMS o niepokojącej treści, ktoś wydzwania z dziwnych numerów, a po odebraniu cisza? To może być próba wyłudzenia pieniędzy pod postacią nieistniejącego długu.

Na jednej z Facebookowych grup natrafiliśmy na post internautki skarżącej się na dziwnego SMS-a oraz serię połączeń z różnych numerów. Skupmy się najpierw na wiadomości. "Uporczywie nie odbierasz gdy dzwoni biuro windykacji. Zlosliwie nie oddzwaniasz (...) Unikanie kontaktu daje nam prawo probowac Cie zastac w domu" (pis. oryg.) - brzmi treść SMS-a.

Obraz
© facebook

Pomijając już absurdalną gramatykę, taki sposób zwracania się do potencjalnego dłużnika jest karygodny. Potem pojawiły się telefony. Po ich odebraniu, dziewczyna nie usłyszała żadnej odpowiedzi. To były "głuche telefony", a więc zablokowała potencjalnego windykatora. Oto numery, które dzwonią i piszą w sprawie windykacji: 795921248, 791548479, 713067890.

To jednak nie wystarczyło. Kolejnego dnia pojawiła się seria połączeń z innego numeru prywatnego. I to z samego rana - około godziny 7. Jak mówi w rozmowie z WP Tech internautka - swojego numeru nigdzie i nikomu nie podawała, ani nie jest zadłużona. W dodatku jest osobą niepełnoletnią, a więc windykatorzy nie mają podstaw sugerować, że może być dłużniczką.

O całą sprawę postanowiliśmy zapytać w odpowiednim miejscu. Jak przeczytacie na dole artykułu, w lipcu 2018 roku prezes UOKiK podjął decyzję w sprawie spółki VEX. Nieuczciwi windykatorzy zostali ukarani 20 tysiącami złotych grzywny. Według informacji, które otrzymaliśmy dzisiaj od UOKiK, w dalszym ciągu wpływają sygnały konsumentów, którzy skarżą się na działania spółki VEX z Wrocławia.

Inni internauci również otrzymali podobne SMS-y. W jednym z nich natrafiliśmy na nazwę firmy windykacyjnej VEX. Wiadomość jest dosyć długa, a treść aż roi się od niegramatycznych sformułowań. Na końcu trafiamy na adres e-mail należący do firmy VEX - fax@vex.com.pl.

Obraz
© Facebook.com

Napisaliśmy więc maila, udając osobę zadłużoną. Natychmiast przyszła do nas automatyczna odpowiedź zawierająca imponujące 29312 znaków. W e-mailu kilkanaście razy padają hasła typu "zapłać", "ryzykujesz", "zadzwoń". Są też linki do portali pożyczkowych czy agregatorów dłużników typu dlugi.info. Wiadomość ewidnentnie sugeruje nam natychmiastową płatność. Mimo że nie mamy żadnego długu.

Strona internetowa firmy windykacyjnej VEX znajduje się pod adresem vex.pl, więc coś tu nie pasowało. Sprawdziliśmy jednak na stronie dns.pl/whois i okazuje się, że zarówno adres vex.pl, jak i vex.com.pl prowadzą nas na ten sam serwer. Co więcej, próbowaliśmy dzwonić na numery telefonu podawane przez internautów oraz numer podany w Google. Bezskutecznie - nikt nie odbiera. Czyżby był to tylko automat?

Sprawdziliśmy VEX sp. z o. o. w KRS

Teoretycznie VEX sp. z o. o. rzeczywiście istnieje. Firma jest jednak zarejestrowana w tak zwanym wirtualnym biurze, pod adresem Wita Stwosza 16 we Wrocławiu. W przypadku przedsiębiorstw działających na granicy prawa to bardzo popularny zabieg. W ten sposób chronią się przed ewentualnymi wizytami niezadowolonych "klientów".

Dzwonią z VEX numery 795921248, 791548479, 713067890 - co zrobić?

W odpowiedzi na nasze pytania UOKiK przesłał instrukcję dla osób, z którymi kontaktuje się spółka VEX. Konsumenci mogą zwrócić się do UOKiK-u, który zbada, czy działanie spółki nie narusza przepisów ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów. Prezes UOKiK-u, po uprawomocnieniu się decyzji, ma prawo zweryfikować, czy przedsiębiorca zastosował się do jej treści i zaniechał stosowania zakazanych praktyk.

UOKiK proponuje też skorzystać z bezpłatnej pomocy prawnej. Udzielą wam jej miejscy i powiatowi rzecznicy konsumentów (znajdziecie ich tutaj)
oraz niektóre organizacje np. dlakonsumenta.pl . UOKiK informuje także, aby sprawdzić, czy natrętne zachowanie osób działających w imieniu spółki VEX nie podchodzi pod stalking, określony w art. 190a kodeksu karnego. Wówczas sprawę należy zgłosić na policję lub do prokuratora.

To nie pierwszy raz dla firmy VEX - UOKiK już raz ukarał firmę

UOKiK wszczął postępowanie przeciwko nielegalnym praktykom firmy windykacyjnej VEX w listopadzie 2016 roku. Wówczas urząd podjął działania przeciwko zastraszaniu zadłużonych osób. Według informacji na stronie UOKiKU, firma VEX zmuszała konsumentów do natychmiastowej spłaty długu poprzez agresywną praktykę.

Pracownicy VEX kontaktowali się z bliskimi, sąsiadami czy znajomymi osób zadłużonych, oczywiście bez ich zgody. Podawali nazwę firmy oraz prosili, aby przekazali osobie zadłużonej prośbę o kontakt. "Ponadto Vex, kontaktując się z dłużnikami, nie podaje im pełnych informacji o wysokości długu ani wyraźnie identyfikujących przedsiębiorcę jakiemu zalegają ze spłatą" czytamy.

Prezes UOKiK nakazał spółce zaprzestanie stosowania niezgodnych z prawem działań windykacyjnych i nałożył na nią karę w wysokości 20 tys. zł (20 122 zł). Firma złożyła odwołanie od decyzji, ale w maju 2019 roku zostało ono odrzucone przez Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Wyrok nie jest prawomocny.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (24)