Firma sprzedaje komputery z nielegalnym Mac OS X

Firma sprzedaje komputery z nielegalnym Mac OS X
Źródło zdjęć: © IDG

14.04.2008 18:00, aktual.: 15.04.2008 14:35

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Amerykańska firma Psystar wprowadziła do sprzedaży komputery z systemem Mac OS X. Jednak nie są to maszyny Apple, czyli doszło w nich do złamania licencji EULA.

Licencja systemu Mac OS X jest niezwykle podobna do licencji Safari, kto więc nie ma komputera Apple, może się z nią zapoznać - http://www.pcworld.pl/news/145208.html instalując przeglądarkę firmy z Cupertino. Znajduje się w niej jedno istotne zastrzeżenie ( punkt drugi ): _ Ta licencja zezwala użytkownikowi na zainstalowanie oraz użycie Oprogramowania Apple na jednym komputerze Apple. _

Ma to bardzo poważne konsekwencje: wykorzystywanie Mac OS X na komputerze innym niż sprzęt Apple jest łamaniem licencji, czyli może być uznane za łamanie prawa.

Obraz
© (fot. IDG)

Tymczasem firma Psystar wprowadziła do sprzedaży zwykłe PC-ty z zainstalowanym systemem Mac OS X 10.5 Leopard. W przeliczeniu według kursu dolara z dziś ( 14.04.2008 ), ich cena wynosi ok. 1200 złotych.

W komputerach pojawił się procesor Core 2 Duo E4500 ( 2,2 GHz ), 2 GB pamięci RAM, kontroler graficzny iGMA950 ( zintegrowany ), dysk twardy o pojemności 350 GB oraz nagrywarka DVD x20. W bazowej konfiguracji ( bez Leoparda ) sprzęt kosztuje ok. 870 złotych.

Aktualnie witryna firmy nie jest dostępna - najwyraźniej serwer ugiął się pod obciążeniem generowanym przez internautów. Nie wiadomo też, jak długo oferta będzie aktywna i czy Apple zamierza na nią zareagować.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)