"Windows, jakie znamy, musi odejść"

Microsoft musi wprowadzić radykalne zmiany w Windows - w przeciwnym wypadku temu systemowi operacyjnemu grozi zapaść i marginalizacja. Tego zdania są dwaj analitycy firmy Gartner.

"Windows, jakie znamy, musi odejść"

Michael Silver i Neil MacDonald w trakcie prezentacji na konferencji Gartnera w Las Vegas przekonywali, że koncern z Redmond nie reagował na sygnały dobiegające z rynku, a teraz ugina się pod własnym ciężarem i na dodatek musi na wielu frontach stawiać czoła konkurencji. Do problemów komputerowego giganta analitycy zaliczyli gwałtownie rozrastający się kod systemu Windows, co w praktyce uniemożliwia szybkie opracowanie nowej wersji OS-a ze znaczącymi zmianami. Zdaniem Silvera i MacDonalda, dowodem takiego stanu rzeczy jest Vista oraz 5-letni okres rozwoju tego systemu, w trakcie którego prace przerwano i rozpoczęto na nowo.

To głównie z tego powodu Vista przyniosła przede wszystkim przyrostowe poprawki - uważają przedstawiciele Gartnera. "Większość użytkowników nie rozumie walorów Visty lub nie postrzega Visty jako systemu lepszego od Windows XP na tyle, by na niego migrować. Dla Microsoftu, jego ekosystemu i klientów, sytuacja jest nie do utrzymania. Windows takie, jakie znamy, musi zostać zastąpione" - twierdzą obaj panowie.

Użytkownicy chcą mniejszego systemu, który może działać na tańszym, mniej wydajnym sprzęcie. Przygotowanie kolejnej wersji OS-a zajmuje producentowi zbyt dużo czasu, firma w zakresie wprowadzanych innowacji jest wyprzedzana przez konkurencję, a w przyszłości - być może już w ciągu najbliższych trzech lat - może mieć problemy w konkurowaniu z aplikacjami webowymi lub małymi, wyspecjalizowanymi urządzeniami elektronicznymi.

Z analiz innej spółki badawczej, Forrester Research, w której sondażu wzięło udział 50 tys. użytkowników biznesowych, wynika, że do końca 2007 r. jedynie 6,3 % ankietowanych pracowało na Viście. Najnowszy system Microsoftu zwiększał udział w rynku kosztem Windows 2000, natomiast pozycja XP pozostała niemal nienaruszona.

Jakie rady mają zatem analitycy Gartnera dla Microsoftu? Postawić na technologie wirtualizacji, ułatwić przechodzenie od starszej do nowszej wersji "okien", przemyśleć strategię licencyjną i opracować system o strukturze modułowej, który można poszerzać lub miniaturyzować w razie potrzeby.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)