Firma Nvidia dodaje obsługę akceleracji przez procesor graficzny w aplikacjach opartych na OpenCV

Firma Nvidia dodaje obsługę akceleracji przez procesor graficzny w aplikacjach opartych na OpenCV
Źródło zdjęć: © nvidia

24.09.2010 10:58

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Firma Nvidia ogłosiła dziś wprowadzenie obsługi CUDA w bibliotece obróbki obrazu, OpenCV, pomocnej w tworzeniu zaawansowanych rozwiązań dla dziedzin robotyki, motoryzacji, medycyny, produktów konsumenckich, zabezpieczeń, produkcji i nauki.

Dzięki obsłudze akceleracji przez procesor graficzny wdrożonej w bibliotekach OpenCV, programiści otrzymują możliwość wykonywania w czasie rzeczywistym dokładniejszych i bardziej złożonych algorytmów OpenCV na obrazach w wyższej rozdzielczości, które zużywają przy tym mniej energii.

Tysiące deweloperów oraz ponad dwa miliony pobrań świadczą o popularności biblioteki OpenCV w rozwoju potężnych, wymagających obliczeniowo zastosowań, które wymagają ogromnej wydajności w czasie rzeczywistym. Dla przykładu, w obliczeniach głębi nowy silnik OpenCV pracuje na procesorze graficznym od 5 do 1. razy szybciej w porównaniu do identycznego rozwiązania opartego wyłącznie na procesorze centralnym.

Według planów, pierwsza wersja bibliotek OpenCV z obsługą procesorów graficznych opartych na architekturze CUDA dla wielu popularnych i potężnych funkcji, ma zostać udostępniona na wiosnę 2011 r. Niektóre z tych akcelerowanych funkcji bibliotek OpenCV są już dostępne w repozytorium kodu źródłowego OpenCV.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)