Fantastyczny wynalazek Polaków. Uratuje więcej osób zarażonych koronawirusem

Fantastyczny wynalazek Polaków. Uratuje więcej osób zarażonych koronawirusem
Źródło zdjęć: © Facebook.com

22.03.2020 11:36, aktual.: 07.04.2020 12:22

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ventil to urządzenie opracowane przez naukowców z Instytutu Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej PAN. Dzięki niemu możliwa będzie niezależna wentylacja dwóch pacjentów jednocześnie. Pierwsze sto sztuk urządzenia ma powstać w ciągu najbliższych trzech tygodni.

Naukowcy tłumaczą, że aparat Ventil to urządzenie współpracujące z respiratorem i mające możliwość dwóch zastosowań. W pierwszym przypadku może on wentylować niezależnie oba płuca pacjenta będącego w stanie ostrej niewydolności oddechowej. W drugim, w razie niedoboru respiratorów, może wentylować dwóch pacjentów jednocześnie, podłączonych do jednego respiratora.

– Konstrukcja urządzenia pozwala na niezależną regulację podstawowych parametrów procesu wentylacji mechanicznej dla obu pacjentów – mówi o Ventilu kierownik projektu z IBIB PAN, dr inż. Krzysztof Zieliński.

Trzeba podkreślić, że urządzenie przeszło pozytywnie wieloletnie testy kliniczne, prowadzone w warunkach oddziału intensywnej opieki medycznej.

Pierwsze sto sztuk w ciągu trzech tygodni

Według słów dr hab. inż. Janusza Wróbla, dyrektora Instytutu Techniki i Aparatury Medycznej Sieci Badawczej Łukasiewicz (Ł-ITAM) – instytucji, która współpracuje z IBIB PAN przy produkcji Ventila – pierwsza seria stu aparatów Ventil powinna zostać wyprodukowana w ciągu trzech najbliższych tygodni. Później urządzenia trafią do badań klinicznych w wyznaczonych szpitalach.

Projekt jest finansowany ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (227)