Falcon Heavy: pierwszy taki lot w historii. Wielki sukces SpaceX
Kiedy SpaceX rok temu wystrzeliło w kosmos wiśniową Teslę Roadster wcale nie chodziło o zrobienie szumu. Kosmiczna testowała rakietę Falcon Heavy, która ma w przyszłości zabrać pierwszy ładunek na Marsa. Teraz dokonano kolejnego kroku - pierwszy komercyjny lot Falcon Heavy.
Oczywiście wystrzelenie samochodu w kosmos było znacznie bardziej intrygującym wydarzeniem, ale z punktu widzenia SpaceX ważniejsza jest chyba najnowsza misja. Po raz pierwszy rakieta Falcon Heavy została wykorzystana komercyjnie.
Falcon Heavy: sukces SpaceX
Start odbył się w nocy z czwartku na piątek czasu polskiego. Rakieta Falcon Heavy wyniosła na orbitę satelitę Arabsat-6A należącego do Arabii Saudyjskiej. Co więcej, trzy boostery bezpiecznie wróciły na ziemię. Taka sztuka nie udała się SpaceX wcześniej.
Rok temu tylko dwa z trzech dopalaczy Falcona Heavy dotarły bezpiecznie na Ziemię. Trzeci uległ wówczas awarii i uderzył w ocean, około 100 metrów od platformy, na której miał wylądować.
Zobacz też: An-124 Rusłan wylądował w Polsce
Odzyskanie dopalaczy jest kluczowe, bo pozwala obniżyć koszty kosmicznych misji, wykorzystując boostery ponownie.
Falcon Heavy: rakieta, która pomoże podbić Marsa
Już gdy wystrzelono w kosmos Teslę mówiono, że firma Elona Muska, SpaceX, zrobiła kolejny milowy krok do tego, aby ludzka stopa stanęła na Marsie. Dlaczego tak wiele zależy od Falcon Heavy?
- Trzeba zdać sobie sprawę z tego, że Falcon Heavy jest naprawdę duży. – mówił w rozmowie z WP Tech dr Krzysztof Kanawka z firmy Blue Dot Solutions i portalu Kosmonauta.net. – Dzisiejsi producenci rakiet skupili się na stosunkowo niskich, bezzałogowych lotach na niską orbitę okołoziemską. W tym względzie branżę kosmiczną dotknęła stagnacja. Aż nagle pojawiła się firma SpaceX, która podeszła do tematu zupełnie inaczej. Ponowne wykorzystywanie rakiet, duże ładunki, a teraz Falcon Heavy. Ta rakieta może dziś wynieść prawie 63 tony ładunku. Rodzi to ogromne możliwości. Np. budowania na orbicie obiektów, które posłużą do dalszych podróży – choćby na Marsa.
W sumie Falcon Heavy będzie dysponował blisko 23 tys. kN ciągu i będzie najpotężniejszą funkcjonalną rakietą kosmiczną. Aż dwukrotnie przebije rakietę Saturn IV Heavy pod względem zabieranego ładunku.
Całą misję można obejrzeć na YouTube.