Falcon 9 nie poleciał. Mimo to SpaceX i NASA mówią o sukcesie

Falcon 9 nie poleciał. Mimo to SpaceX i NASA mówią o sukcesie28.05.2020 13:01
Falcon 9 nie poleciał. Mimo to SpaceX i NASA mówią o sukcesie
Źródło zdjęć: © Getty Images

27 maja miał mieć miejsce historyczny lot - pierwszy wspólna misja NASA i SpaceX. Rakieta Falcon 9 miała zabrać na pokładzie statku SpaceX Crew Dragon astronautów na ISS. Niestety przeszkodziła pogoda. Mimo to mówi się o wielkim sukcesie.

"To był wspaniały dzień dla NASA i SpaceX", skomentował administrator NASA Jim Bridenstine. Start Crew Dragona był pierwszą załogową misją kosmiczną, w której wzięła udział prywatna firma. To historyczny moment, który może na zawsze zmienić podróże do gwiazd a "kosmiczna turystyka" może stać się realną opcją.

Niestety do startu nie doszło, a NASA i SpaceX musiały przełożyć próbę na sobotę 30 maja. Jeśli chodzi o loty kosmiczne, to eksperci są w stanie zaplanować wszystko... z wyjątkiem pogody. To właśnie ona doprowadziła do ostatecznego odwołania startu.

- Myślę, że nasze zespoły współpracowały ze sobą w naprawdę imponujący sposób, podejmując dobre decyzje przez cały czas - skomentował Bridenstine. - Pogoda nie dopisała, ale poza tym byliśmy gotowi i będziemy równie gotowi w sobotę.

Chociaż start został opóźniony ze względu na bezpieczeństwo załogi, znaczenie misji i postępy zarówno NASA, jak i SpaceX nadal pozostają niezmienne:

- To monumentalne osiągnięcie. To herkulesowe zadanie zespołu SpaceX, za które jesteśmy bardzo wdzięczni. To również ogromny sukces NASA, która współpracowała ze SpaceX na każdym możliwym etapie - dodał Bridenstine po tym, jak start został ostatecznie przesunięty na inny dzień.

- To spełnienie marzeń - przyznał Elon Musk z podobnym sentymentem. - Myślę, że dla mnie i wszystkich w SpaceX to nie jest coś, o czym nie myśleliśmy, że się wydarzy... naprawdę trudno uwierzyć, że to prawda.

Zobacz też: US Navy odtajnia nagrania UFO i potwierdza ich autentyczność

Musk przyznał, że przy projekcie pracowało nawet 100 tys. osób, jeśli podliczyć wszystkich, którzy chociaż przez chwilę byli zaangażowani. Bridenstine z kolei potwierdził, że komercyjne loty kosmiczne są prawdopodobnie przyszłością branży. Musk dodał:

- Chcemy zainspirować dzieci, by w przyszłości powiedziały "chcę nosić taki skafander" - odniósł się do nowych skafandrów SpaceX. Miliarder ma nadzieję, że wspólna misja SpaceX i NASA zainspiruje kolejne pokolenia odkrywców.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)