Fake newsy to nie wszystko. Manipulują nami poprzez fałszywe wspomnienia
Badanie przeprowadzone przez naukowców z Irlandii pokazało niezwykle interesujące zjawisko – kiedy czytamy fake newsy wspominające przeszłe wydarzenia, wydaje nam się, że już o nich słyszeliśmy. Mimo, że nigdy się nie wydarzyły.
Jeszcze bardziej szokujące jest to, że nawet jeśli fałszywość newsów zostanie przed nami ujawniona, to nadal mamy problem z zakwestionowaniem swoich wspomnień.
Naukowcy sprawdzili to zjawisko tydzień przed referendum aborcyjnym w Irlandii. Wolontariuszom, którzy opowiadali się za jedną ze stron w referendum, pokazano fałszywe raporty. Znajdowały się w nich całkowicie zmyślone zdarzenia.
Prawie połowa z wolontariuszy stwierdziła, że pamięta wydarzenia wspomniane w raportach. I nawet, gdy dowiedzieli się, że nie są one prawdziwe, trudno było im zakwestionować swoje wspomnienia.
- Pamięć jest procesem rekonstrukcyjnym i jesteśmy podatni na sugestie zniekształcające nasze wspomnienia. – powiedział dr Gillian Murphy z University College Cork.
Z badań wynika, że ludzie są w stanie uwierzyć nie tylko w fałszywe wiadomości, ale też w fałszywe wydarzenia z przeszłości, jeśli ktoś im o nich "przypomni". Szczególnie jeśli są one zgodne z ich poglądami i opiniami.
Obama i Ahmadineżad
Już wcześniej przeprowadzane były badania na ten temat. Jednym z godnych uwagi było to, w którym doprowadzono uczestników do przekonania, że Obama uścisnął dłoń prezydentowi Iranu Mahmoudowi Ahmadineżadowi. Uczestnicy uwierzyli w to, mimo że nie było żadnego publicznego zapisu takiego wydarzenia.