Fake newsy to nie wszystko. Manipulują nami poprzez fałszywe wspomnienia

Fake newsy to nie wszystko. Manipulują nami poprzez fałszywe wspomnienia

Fake newsy to nie wszystko. Manipulują nami poprzez fałszywe wspomnienia
Źródło zdjęć: © Pixabay.com
23.08.2019 17:38, aktualizacja: 23.08.2019 19:09

Badanie przeprowadzone przez naukowców z Irlandii pokazało niezwykle interesujące zjawisko – kiedy czytamy fake newsy wspominające przeszłe wydarzenia, wydaje nam się, że już o nich słyszeliśmy. Mimo, że nigdy się nie wydarzyły.

Jeszcze bardziej szokujące jest to, że nawet jeśli fałszywość newsów zostanie przed nami ujawniona, to nadal mamy problem z zakwestionowaniem swoich wspomnień.

Naukowcy sprawdzili to zjawisko tydzień przed referendum aborcyjnym w Irlandii. Wolontariuszom, którzy opowiadali się za jedną ze stron w referendum, pokazano fałszywe raporty. Znajdowały się w nich całkowicie zmyślone zdarzenia.

Prawie połowa z wolontariuszy stwierdziła, że pamięta wydarzenia wspomniane w raportach. I nawet, gdy dowiedzieli się, że nie są one prawdziwe, trudno było im zakwestionować swoje wspomnienia.

- Pamięć jest procesem rekonstrukcyjnym i jesteśmy podatni na sugestie zniekształcające nasze wspomnienia. – powiedział dr Gillian Murphy z University College Cork.

Z badań wynika, że ludzie są w stanie uwierzyć nie tylko w fałszywe wiadomości, ale też w fałszywe wydarzenia z przeszłości, jeśli ktoś im o nich "przypomni". Szczególnie jeśli są one zgodne z ich poglądami i opiniami.

Obama i Ahmadineżad

Już wcześniej przeprowadzane były badania na ten temat. Jednym z godnych uwagi było to, w którym doprowadzono uczestników do przekonania, że Obama uścisnął dłoń prezydentowi Iranu Mahmoudowi Ahmadineżadowi. Uczestnicy uwierzyli w to, mimo że nie było żadnego publicznego zapisu takiego wydarzenia.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)