Facebook podgląda użytkowników kamerą? Niepokojące odkrycie internauty [Aktualizacja]

Facebook podgląda użytkowników kamerą? Niepokojące odkrycie internauty [Aktualizacja]
Źródło zdjęć: © WP.PL
Arkadiusz Stando

18.11.2019 06:32, aktual.: 18.11.2019 09:11

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Facebook bez wiedzy użytkowników uruchamia ich aparaty, gdy przeglądają aplikację. O sprawie poinformował użytkownik Twittera Joshua Maddux. Jego obserwację potwierdzili następnie kolejni właściciele iPhone'ów. Facebook odpowiedział.

AKTUALIZACJA: Facebook odpowiedział na zastrzeżenia internautów:
- W ostatniej aktualizacji, przypadkowo wprowadziliśmy błąd, w wyniku którego aplikacja częściowo przechodzi do ekranu aparatu. Jednak nie są przesyłane nam żadne zdjęcia czy filmy. - Facebook pod koniec zeszłego tygodnia wydał aktualizację, w której naprawia błąd.

Dziwne zachowanie aplikacji Facebooka dla urządzeń korzystających z systemu iOS zwróciło uwagę internautów. Joshua Maddux zauważył, że podczas jej używania, w tle cały czas działa kamera. Całe zjawisko nagrał poprzez rejestrowanie ekranu, a następnie udostępnił na Twitterze.

Problem pojawia się po otwarciu zdjęcia w aplikacji i przesunięciu go w dół. Wówczas ramka Facebooka przesuwa się w prawą stronę, a po lewej pojawia się pusta część ekranu, która teoretycznie powinna pokazywać część menu głównego. Zamiast tego widać to, co pokazuje kamera. Poniżej zobaczycie, jak to wygląda.

Maddux dodaje, że znalazł ten sam problem na pięciu urządzeniach iPhone z systemem iOS 13.2.2. Błąd nie pojawia się jednak na urządzeniach z iOS 12. Jego wyniki potwierdzili dziennikarze z serwisu TheNextWeb. Zwracają też uwagę na to, że problem występuje tylko w momencie, gdy aplikacja Facebook uzyskała dostęp do aparatu.

Póki co nie wiadomo, dlaczego się tak dzieje. Dziennikarze z TNW wysłali zapytanie do Facebooka z prośbą o komentarz. Będziemy obserwować rozwój sytuacji.

Facebook obserwuje, co robią użytkownicy? To niewykluczone

Może to być zarówno błąd aplikacji, jak i celowe działanie. Nie byłoby zaskoczeniem, gdyby Facebook rzeczywiście obserwował użytkowników podczas przeglądania portalu. O podobnej sytuacji mówił nam Dominik Batorski, ekspert ds. prywatności w sieci.

"Facebook ma od 2015 patent na to, żeby bez informowania użytkownika włączać przedni aparat, robić zdjęcie twarzy i rozpoznawać emocje. Ma to być wykorzystywane do oceny tego jak użytkownicy odbierają treści na Facebooku. Patent jest, zgoda jest, tylko nie wiadomo, czy już to wykorzystują" - mówił Dominik Batorski w rozmowie z WP Tech.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (20)