Ewakuacja we Włoszech z powodu ryzyka zapadnięcia się lodowca Mont Blanc

Ewakuacja we Włoszech z powodu ryzyka zapadnięcia się lodowca Mont Blanc

Ewakuacja we Włoszech z powodu ryzyka zapadnięcia się lodowca Mont Blanc
Źródło zdjęć: © Getty Images
07.08.2020 12:02

Jak donosi The Guardian za włoską agencją prasową Ansa, ewakuowano przebywających w mieście Courmayeur we Włoszech z powodu zagrożenia zapadnięciem się ogromnej części lodowca Mount Blanc.

Ewakuację podjęto w środę rano, po tym jak eksperci z Fondazione Montagne Sicura (Fundacja Bezpiecznych Gór) stwierdzili, że 500 tys. metrów sześciennych lodu jest zagrożonych zsunięciem się z lodowca Planpincieux na terenie parku Grandes Jorasses. W sumie do przemieszenia się zmuszonych było 65 osób, z czego aż 50 stanowili turyści.

Dodatkowo w pobliżu miejscowości zamknięto drogi.

Podobna sytuacja do tej miała miejsce we wrześniu ubiegłego roku, kiedy to 250 tys. metrów sześciennych groziło zsunięciem się. Wtedy również konieczna była ewakuacja ludności.

Jakie są przyczyny takich procesów? Jak informuje Guardian, glacjologowie widzą w tym efekt zwiększającej się częstotliwości anomalii temperaturowych. To oczywiście jedna z konsekwencji zmian klimatycznych.

Topnienie lodowców to ogromny problem

Topnienie lodu w wielu regionach świata to coraz większy problem. Niedawno badacze informowali o tym, że lód w Alpach zmienił kolor na różowy, co przyspiesza jeszcze bardziej proces ich topnienia. Winne tego stanu rzeczy są algi, które się tam pojawiły.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)