Europejska Agencja Kosmiczna: lodowce straciły 9000 gigaton lodu w ciągu 55 lat

Europejska Agencja Kosmiczna opublikowała przerażający raport. W latach 1961-2016 stopiło się 9000 gigaton lodu, a poziom wód na świecie wzrósł o 27mm. W ciągu ostatnich 30 lat, tempo rozpuszczania się lodowców znacznie wzrosło.

Europejska Agencja Kosmiczna: lodowce straciły 9000 gigaton lodu w ciągu 55 lat
Źródło zdjęć: © Reuters | REUTERS
Arkadiusz Stando

09.04.2019 | aktual.: 09.04.2019 12:40

Około 9625 gigaton, czyli 9,625 bilionów lub 9 625 000 000 000 ton. Tyle masy utraciły ziemskie lodowce w ciągu zaledwie 55 lat. Największe straty zanotowano w rejonie Alaski, Grenlandii oraz południowych And. Znacznie ucierpiały także lodowce w Arktyce kanadyjskiej i rosyjskiej, a także z rejonu wyspy Svalbard.

Badania zostały przeprowadzone przez międzynarodowy zespół pod kierownictwem Uniwersytetu w Zurychu w Szwajcarii. Zastosowano klasyczne obserwacje glacjologiczne w połączeniu z wynikami wielu innych badań, pochodzących z różnych misji satelitarnych. W ten sposób sprawdzono dokładne zmiany w lodowcach mieszczących się w 19 różnych regionach świata.

Obraz
© ESA

Mimo, że łączny wynik jest tragiczny, to nie wszędzie lodowce utraciły na masie. W południowo-zachodniej Azji lodowce przybrały 119 gigaton lodu. Nie trzeba daleko szukać, żeby znaleźć wyrównanie. Południowo-wschodnia Azja straciła prawie tyle samo, bo blisko 112 gigaton.

Tempo rozpuszczania się lodu znacznie wzrasta

- Chociaż możemy teraz przedstawić jasne informacje o tym, ile lodu straciły lodowce w każdym regionie, ważne jest również, aby zauważyć, że tempo strat znacznie wzrosło w ciągu ostatnich 30 lat. Obecnie tracimy łącznie 335 miliardów ton lodu rocznie, co odpowiada wzrostowi poziomu morza o prawie 1 mm rocznie - mówił dr Michael Zemp, prowadzący grupę naukowców.

- Innymi słowy, każdego roku tracimy około trzykrotną ilość lodu zgromadzonego w europejskich Alpach, co stanowi około 30 proc. obecnego tempa wzrostu poziomu morza - dodaje dr Zemp.

Raport przedstawiony w czasopiśmie naukowym Nature to najlepszy dowód na to, jak bardzo wyraźne są zmiany klimatyczne. Ludzkość powinna przestać ignorować te problemy, jeśli chce przetrwać jeszcze chociażby pół wieku.

Raport znajdziecie na stronie ESA oraz Nature.

Topnienie lodowca Thwaitest - ogromna szczelina

W lutym 2019 roku naukowcy ogłosili światu odkrycie ogromnej szczeliny wewnątrz lodowca Thwaites. Ma rozmiary prawie 10 km długości i jest głęboka na 300 metrów. Prawdopodobnie powstała w ciągu zaledwie trzech lat. "Rozmiar jamy pod lodowcem odgrywa ogromną rolę w topnieniu" - powiedział główny autor badania Pietro Milillo z JPL. Woda i ciepło dostające się pod lodowiec przyśpiesza ten proces.

Naukowcy z JPL oszacowali, co czeka ludzkość, jeśli dziura będzie się nadal powiększać, przyśpieszając topnienie lodowca. A będzie, bo nic nie jesteśmy w stanie zrobić. Przede wszystkim w ciągu następnych 50 lat, poziom wód na całym świecie podniesie się co najmniej o 60 centymetrów. A lodowiec Thwaites nie jest jedną rozpuszczającą się bryłą lodu na Ziemi. Możemy się spodziewać, że poziom wody podniesie się o znacznie.

To znacznie więcej, niż może się wydawać. Nawet 60 centymetrów wystarczy, aby zalać wszystkie nadmorskie miasta świata. "Jest to całkowicie prawdopodobne" powiedział Ted Scambos z National Snow and Ice Data Center dla portalu NBC. Tak może wyglądać ten scenariusz w Polsce. Trójmiasto i wszystkie okoliczne tereny nizinne mogą zostać zalane.

Obraz
© http://flood.firetree.net/
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (319)