Europejczycy chcą szybkiego internetu w komórkach

Jak wykazała ostatnia ankieta obejmująca całą UE, Europejczycy coraz bardziej pragną nowych technologii. Choć są oni otwarci na możliwości oferowane przez nowe narzędzia i usługi, co ilustruje liczba nowych abonentów internetowych i osób wykorzystujących internet do połączeń głosowych, nadal myślą dwa razy zanim podniosą słuchawkę lub podłączą się do sieci ze względu na koszty tych usług.

Europejczycy chcą szybkiego internetu w komórkach
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

Telefony komórkowe są dziś wszędzie, ale tylko połowa z nich to smartfony. Odsetek zawieranych abonamentów telefonicznych obejmujących dostęp do internetu waha się od 5. proc. w Szwecji, Danii, Zjednoczonym Królestwie, Finlandii, Francji i Holandii do poniżej 35 proc. w Belgii, Grecji, Rumunii, Bułgarii, Portugalii, na Węgrzech i Cyprze. Mniejszy udział smartfonów w rynku jest cechą wielu krajów, w których abonenci komórkowych łączy internetowych ograniczają czas spędzany w internecie ze względu na koszty. Ma to miejsce na Węgrzech (35 proc.), w Portugalii (58 proc.), w Grecji (53 proc.), na Cyprze (52 proc.), w Belgii (47 proc.) i w Rumunii (45 proc.). Niepokój o koszty powoduje obecnie, że ponad połowa obywateli UE ogranicza połączenia ze swoich telefonów komórkowych z numerami krajowymi (55 proc.) i międzynarodowymi (54 proc.). Połączenia krajowe ogranicza ponad 70 proc. mieszkańców Grecji (81 proc.), Portugalii (79 proc.), Irlandii (72 proc.) i Rumunii (71 proc.). Trzy czwarte gospodarstw domowych
dysponuje szerokopasmowym łączem stacjonarnym: 72,5 proc. gospodarstw domowych w UE ma obecnie łącze szerokopasmowe. W 2011 roku odsetek ten wynosił 67,3 proc. (źródło: Eurostat). Liczba ta podskoczyła o 20 punktów procentowych w Rumunii i 16,7 p.p. na Słowacji, zaś we wszystkich państwach członkowskich łącze szerokopasmowe posiada ponad 50 proc. gospodarstw domowych.

Granica między telefonem i internetem szybko się zaciera: z telefonii internetowej (ang. Voice over Internet Protocol) korzysta 3. proc. respodentów, czyli o 7 p.p. więcej niż w 2012 roku. 28 proc. używa internetu do darmowych rozmów z użytkownikami tej samej sieci telefonii internetowej, a 4 proc. korzysta z VoIP, aby wykonywać tańsze połączenia międzynarodowe. Rozmowy przez internet są wyjątkowo popularne w Bułgarii (57 proc.), na Cyprze (55 proc.), w Estonii (54 proc.), na Litwie i na Łotwie (51 proc.). Mniej osób używa VoIP w Portugalii (18 proc.), we Włoszech (26 proc.), w Hiszpanii (28 proc.) i w Grecji (29 proc.), jednak i tam jej popularność rośnie, a wykorzystywanie tej technologii wzrosło o 7 p.p. od 2011 r. Wzrost popularności VoIP idzie w parze ze rozwojem komunikacji szerokopasmowej. Na przykład na Cyprze w 2012 roku w łącze szerokopasmowe wyposażono kolejne 11 proc. gospodarstw domowych, a użycie VoIP wzrosło o 16 punktów procentowych.

„Zagwarantowanie spełniania oczekiwań konsumentów za niewygórowaną cenę jest jednym z celów pakietu Połączony Kontynent, który Komisja przedstawi we wrześniu”. – powiedziała Neelie Kroes, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej odpowiedzialna za agendę cyfrową.

Źródło: Komisja Europejska, SW, WP.PL

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)