Eurocopter przedstawił swój śmigłowiec hybrydowy

Eurocopter przedstawił swój śmigłowiec hybrydowy
Źródło zdjęć: © Patric PENNA/Eurocopter

28.09.2010 16:01, aktual.: 01.06.2012 14:25

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wchodząca w skład zachodnioeuropejskiego koncernu aerokosmicznego EADS spółka Eurocopter przedstawiła w poniedziałek swój śmigłowiec hybrydowy X3, który dzięki zabudowanym skrzydłom z dodatkowymi silnikami ma latać z szybkością do 400 km na godzinę

Konstrukcja ta stanowi odpowiedź na oblatany w 200. roku amerykański śmigłowiec hybrydowy Sikorsky X2, zdolny osiągać prędkość do 460 kilometrów na godzinę - dwa razy większą niż helikoptery konwencjonalne.

Obraz
© (fot. Patric PENNA/Eurocopter)

Z siedziby firmy Eurocopter w Marsylii dziennikarze zostali przewiezieni śmigłowcem, a następnie autobusem do niezidentyfikowanej francuskiej wojskowej bazy lotniczej. W wydzielonym hangarze stacjonuje tam maszyna, która 6 września odbyła swój pierwszy lot.

Jak poinformował szef Eurocoptera Lutz Bertling, za korzystanie z bazy firma zapłaciła ministerstwu obrony, choć sam projekt X3 finansowany jest wyłącznie z jej funduszu badawczo-rozwojowego.

W porównaniu z konstrukcją firmy Sikorsky, dysponującą dwoma przeciwbieżnymi wirnikami nośnymi i sześciołopatowym śmigłem pchającym w tyle kadłuba, hybrydowy Eurocopter ma bardziej uproszczoną budowę. Jego skrzydła z dodatkowymi silnikami zaprojektowano jako ewentualny dodatek dla konwencjonalnych śmigłowców, zwiększający ich prędkość o połowę - przy cenie wyższej zaledwie o 20 do 25 procent.

Dowiedz się więcej: Co to jest moment obrotowy?

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)