Trwa ładowanie...

Etiopia. Odkryto najstarszą wysoko położoną osadę ludzi pierwotnych

3300 metrów to wysokość na jakiej odkryto najstarszą, wysoko położoną osadę ludzi pierwotnych. Znajdująca się w Etiopii osada była zamieszkana ponad 30 tys. lat temu.
Share
Skalny nawis służył jako ochrona przed deszczem i wiatrem ludziom 30 tys. lat temu
Skalny nawis służył jako ochrona przed deszczem i wiatrem ludziom 30 tys. lat temuŹródło: Götz Ossendorf, Fot: Götz Ossendorf
d1gkb7s

Życie na dużej wysokości stawia wiele wyzwań dla ludzkiego organizmu. Największym z nich jest mała ilość niezbędnego do życia tlenu w powietrzu. Z tego powodu naukowcy byli przekonani, że wysoko położone ludzkie osady są unikatowe dla niedawnych czasów.

W 2014 środowisko naukowe musiało zrewidować swoje przekonania. W tym roku odkryto bowiem 12-tysięcznoletnią osadę w wysoko Andach. Dziś okazuje się, że duże wysokości były zamieszkałe jeszcze wcześniej, w okresie od 47 do 31 tysięcy lat temu.

d1gkb7s

Wyprawa naukowa w górach Bale w Etiopii odkryła pozostałości po osadzie z okresu epoki kamienia. W skalnej kryjówce odkryto narzędzia i pozostałości palenisk. Dowody wskazują, że mieszkańcy góry Bale żywili się głównie gigantycznymi kretami. Prawdopodobnie nie mieszkali na tej wysokości na stałe, a zapędził ich tam łowiecko-zbieracki tryb życia.

d1gkb7s

Podziel się opinią

Share
d1gkb7s
d1gkb7s
Więcej tematów