ycipk-1cbczu

Etiopia. Odkryto najstarszą wysoko położoną osadę ludzi pierwotnych

3300 metrów to wysokość na jakiej odkryto najstarszą, wysoko położoną osadę ludzi pierwotnych. Znajdująca się w Etiopii osada była zamieszkana ponad 30 tys. lat temu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Skalny nawis służył jako ochrona przed deszczem i wiatrem ludziom 30 tys. lat temu
Skalny nawis służył jako ochrona przed deszczem i wiatrem ludziom 30 tys. lat temu (Götz Ossendorf, Fot: Götz Ossendorf)
ycipk-1cbczu

Życie na dużej wysokości stawia wiele wyzwań dla ludzkiego organizmu. Największym z nich jest mała ilość niezbędnego do życia tlenu w powietrzu. Z tego powodu naukowcy byli przekonani, że wysoko położone ludzkie osady są unikatowe dla niedawnych czasów.

W 2014 środowisko naukowe musiało zrewidować swoje przekonania. W tym roku odkryto bowiem 12-tysięcznoletnią osadę w wysoko Andach. Dziś okazuje się, że duże wysokości były zamieszkałe jeszcze wcześniej, w okresie od 47 do 31 tysięcy lat temu.

ycipk-1cbczu

Wyprawa naukowa w górach Bale w Etiopii odkryła pozostałości po osadzie z okresu epoki kamienia. W skalnej kryjówce odkryto narzędzia i pozostałości palenisk. Dowody wskazują, że mieszkańcy góry Bale żywili się głównie gigantycznymi kretami. Prawdopodobnie nie mieszkali na tej wysokości na stałe, a zapędził ich tam łowiecko-zbieracki tryb życia.

0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-1cbczu

ycipk-1cbczu
ycipk-1cbczu