Etiopia. Odkryto najstarszą wysoko położoną osadę ludzi pierwotnych

Etiopia. Odkryto najstarszą wysoko położoną osadę ludzi pierwotnych
Źródło zdjęć: © Götz Ossendorf | Götz Ossendorf
Bolesław Breczko

09.10.2019 14:03, aktual.: 09.10.2019 15:31

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

3300 metrów to wysokość na jakiej odkryto najstarszą, wysoko położoną osadę ludzi pierwotnych. Znajdująca się w Etiopii osada była zamieszkana ponad 30 tys. lat temu.

Życie na dużej wysokości stawia wiele wyzwań dla ludzkiego organizmu. Największym z nich jest mała ilość niezbędnego do życia tlenu w powietrzu. Z tego powodu naukowcy byli przekonani, że wysoko położone ludzkie osady są unikatowe dla niedawnych czasów.

W 2014 środowisko naukowe musiało zrewidować swoje przekonania. W tym roku odkryto bowiem 12-tysięcznoletnią osadę w wysoko Andach. Dziś okazuje się, że duże wysokości były zamieszkałe jeszcze wcześniej, w okresie od 47 do 31 tysięcy lat temu.

Wyprawa naukowa w górach Bale w Etiopii odkryła pozostałości po osadzie z okresu epoki kamienia. W skalnej kryjówce odkryto narzędzia i pozostałości palenisk. Dowody wskazują, że mieszkańcy góry Bale żywili się głównie gigantycznymi kretami. Prawdopodobnie nie mieszkali na tej wysokości na stałe, a zapędził ich tam łowiecko-zbieracki tryb życia.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (29)