Energia prosto z okien

Energia prosto z okien
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

07.02.2011 10:59

Wynalezionym przez naukowców filmem złożonym z nanocząsteczek dwutlenku tytanu i barwnika można pokrywać szyby okienne i szklane elewacje budynków, tworząc wydajne ogniwa słoneczne

Wynalezionym przez naukowców filmem złożonym z nanocząsteczek dwutlenku tytanu i barwnika można pokrywać szyby okienne i szklane elewacje budynków, tworząc wydajne ogniwa słoneczne - poinformowała BBC oraz portal University of Oxford.

Zespół naukowców z University of Oxford w Wlk.Brytanii pod kierownictwem fizyka, dr Henry'ego Snaitha, stworzył ogniwa słoneczne z cienkiego filmu, zbudowanego m.in. z różnokolorowych barwników oraz nanocząsteczek dwutlenku tytanu, stosowanego powszechnie m.in. w paście do zębów.

Obraz
© (fot. Thinkstockphotos)

Film jest nietoksyczny - można nanosić podobnie jak zwykłą farbę na powierzchnie okien czy szklane elewacje budynków. Sam proces wytwarzania nowych ogniw jest tani - koszt produkcji wynosi 50 proc. dzisiejszych kosztów wytwarzania cienkich paneli słonecznych, a wydajność obu rodzajów ogniw jest taka sama. Jak twierdzi dr Henry Snaith koszt wyprodukowania, instalacji i utrzymania nowego typu ogniw słonecznych powinien być porównywalny z kosztem elektryczności otrzymywanej z paliw kopalnych, natomiast ich wpływ na środowisko jest "nieporównywalnie mniejszy" niż paliw jak ropa naftowa czy węgiel.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (24)