Elon Musk: SpaceX jest gotowy do lotu na Księżyc wraz z NASA

Elon Musk: SpaceX jest gotowy do lotu na Księżyc wraz z NASA

Elon Musk: SpaceX jest gotowy do lotu na Księżyc wraz z NASA
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
20.11.2019 13:33

SpaceX jest gotów wspomóc NASA w misjach załogowych na Księżyc już w 2022 roku. Firma potwierdza, że chce blisko współpracować z Agencją Kosmiczną i ma nadzieję pokazać NASA dodatkowe możliwości, które wynikną z ich współpracy.

Niedawno informowaliśmy o tym, że SpaceX bierze udział w przetargu organizowanym przez NASA w ramach projektu CLPS. Jego celem jest rozstrzygnięcie firm, które pomogą NASA w przewozie ładunków na Księżyc. Jednak, jak zaznacza Gwynne Shotwell, prezes i dyrektor operacyjny SpaceX, propozycja firmy Elon Muska znacznie wykracza poza oczekiwania NASA:

- Zdolności naszych rakiet [SuperHeavy/ Starship] znacznie przewyższają masę przewozową jakiej oczekiwał CLPS, ale uważamy, że daje to NASA dość niezwykłe możliwości, zarówno dla programu CLPS, jak i innych. Możemy przynieść na Księżyc około 100 ton - komentuje Shotwell.

NASA wymaga, by w ramach projekty CLPS statki kosmiczne był w stanie przenieść do 10 ton ładunku. Jednak plan Elona Muska jest znacznie bardziej ambitny, o czym również przypomniała Shotwell. Celem SpaceX jest wspomóc NASA w lądowaniu na Księżycu, do czego prywatna firma Muska ma być gotowa już w 2022 roku.

Shotwell zauważa również, że prace, które SpaceX do tej pory poczyniło oraz udział w programie CLPS znacznie ułatwią przyszłe misje załogowe na Księżyc oraz przyspieszą założenie stałej bazy na naszym naturalnym satelicie. Chociaż Starship został pierwotnie zaprojektowany do przewozu ludzi, to nic nie stoi na przeszkodzie, by zaprojektować specjalną kapsułę cargo.

Dla SpaceX współpraca z NASA w ramach misji CLPS również jest bardzo istotna Będzie to znaczący test dla rakiet wielokrotnego użytku, które firma opracowuje z myślą o załogowych misjach na Marsa. A przypominamy, że to właśnie kolonizacja Czerwonej Planety jest największym marzeniem Elona Muska.

Czy SpaceX uda się zrealizować cel załogowych lotów na Księżyc już w 2022 roku ? Na razie wszystkie planowane testy zakończyły się powodzeniem, więc firma nie ma powodów, by sądzić inaczej. Powrót na Księżyc w 2022 roku jednak odbyłby się bez wsparcia NASA, ponieważ misja Agencji Kosmicznej - Artemis - planowana jest na dwa lata później. Shotwell przyznała jednak, że SpaceX jest otwarta na propozycje NASA również w ramach współpracy we wcześniejszym terminie.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)