Elon Musk połączył mózg małpy z implantem Neuralink. Zapowiedział też testy na ludziach

Elon Musk połączył mózg małpy z implantem Neuralink. Zapowiedział też testy na ludziach

Elon Musk
Elon Musk
Źródło zdjęć: © YouTube
04.02.2021 07:37

"Mamy małpę z bezprzewodowym implantem Neuralink w czaszce, dzięki któremu może grać umysłem w gry wideo", powiedział Elon Musk w czasie jednego z ostatnich wywiadów. Zdradził również, kiedy mogą odbyć się podobne testy na ludziach.

W czasie ostatniego wywiadu udzielonego za pośrednictwem aplikacji Clubhouse Elon Musk powiedział wiele na temat kryptowalut, planów swoich i swoich firm oraz przebiegu prac nad interfejsem mózg-komputer Neuralink

Miliarder przyznał, że udało im się podłączyć pod Neuralink małpę, która wykorzystuje go do grania za pomocą myśli w gry wideo. Następnym celem ma być "namówienie" dwóch osobników na wszczepienie chipa, by dzięki temu mogły grać przeciwko sobie w Ponga. 

Ale nie jest to pierwsze zwierzę, jakiemu został wszczepiony chip Neuralink. Wcześniej firma eksperymentowała np. na świniach. Po raz pierwszy jednak małpa była w stanie kontrolować interfejs za pomocą myśli. Miliarder zapewnił, że zwierzę czuje się dobrze i nawet nie widać, gdzie został wszczepiony implant. 

Musk podkreślił, że na razie jest to tylko prymitywna wersja urządzenia, a w planach mają opracowanie o wiele bardziej zaawansowanego chipu, nim dojdzie do testów na ludziach. Kiedy Neuralink chce zacząć testować technologię nie tylko na zwierzętach?

W jednym z ostatnich tweetów miliarder przyznał, że może do tego dojść jeszcze w tym roku:

- Neuralink bardzo ciężko pracuje, aby zapewnić bezpieczeństwo implantu i jest w ścisłej komunikacji z FDA. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, być może uda nam się przeprowadzić wstępne próby na ludziach jeszcze w tym roku - napisał 1 lutego 2021. 

Neuralink powstał w 2017 roku, a celem firmy jest opracowanie bezpośredniej komunikacji między ludzkim mózgiem a maszynami. Musk wspominał o licznych zastosowaniach dla swojego chipu, które jednak nie ograniczają się tylko do sfery rozrywkowej. Ma nadzieję, że Neutalink pomoże osobom sparaliżowanym, a nawet przyczyni się do leczenia depresji

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (13)