Elon Musk i SpaceX znowu tworzą historię. Pierwszy taki lot od 60 lat

Elon Musk i SpaceX znowu tworzą historię. Pierwszy taki lot od 60 lat

Elon Musk i SpaceX znowu tworzą historię. Pierwszy taki lot od 60 lat
Źródło zdjęć: © Pixabay
Karolina Modzelewska
31.08.2020 12:09, aktualizacja: 31.08.2020 12:52

Po raz kolejny firma SpaceX zapisała się w historii Stanów Zjednoczonych. Falcon 9 jest pierwszą rakietą, która po 60 latach wystrzeliła satelitę na orbitę polarną z przylądka Canaveral na Florydzie.

Elon Musk odniósł kolejny sukces. Tym razem jego firma SpaceX przy pomocy rakiety Falcon 9 wystrzeliła satelitę SAOCOM-1B na orbitę polarną, czyli orbitę satelity rozciągającą się pomiędzy biegunem północnym i południowym. Umieszcza się na niej m.in. satelity rozpoznawcze (znane również jako szpiegowskie) oraz satelity meteorologiczne.

Elon Musk i SpaceX wspierają władze Argentyny

Satelita o nazwie SAOCOM-1B będzie służył argentyńskim władzom. Został wyposażony w radar wspierający monitorowanie i przewidywanie katastrof naturalnych w Argentynie. Razem z satelitą na orbitę zostały wystrzelone dwa mniejsze ładunki - Tyvak-0172 i GNOMES-1 PlanetiQ.

Większość rakiet wystrzeliwanych z przylądka Canaveral przemieszcza się na wschód nad oceanem, Falcon 9 musiał jednak skręcić w kierunku południowym, aby dotrzeć na orbitę polarną. Taka trajektoria lotu sprawiała, że lot rakiety mogli podziwiać mieszkańcy Florydy. Niestety utrudniały to niesprzyjające warunki pogodowe, a szczególnie burze.

Buzz Aldrin oglądał lot Falcon 9

Na historyczny start uwagę zwrócił mieszkający na Florydzie Buzz Aldrin, czyli legendarny członek misji Apollo 11, biorący udział w pierwszym lądowaniu na Księżycu. Na swoim Twitterze zamieścił zdjęcia przedstawiające start rakiety Falcon 9.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)