Elektryczna stymulacja mózgu pomaga zrzucić wagę

Według wyników badań, opublikowanych w czasopiśmie naukowym "Obesity", otyłość można leczyć za pomocą elektrycznej stymulacji mózgu. Chociaż na razie przeprowadzono je na małej grupie ochotników, to dają one nadzieję na znaczący rozwój metod leczenia chorobliwej nadwagi.

Elektryczna stymulacja mózgu pomaga zrzucić wagę
Źródło zdjęć: © Tim Sheerman-Chase / CC

Za pracę odpowiedzialny jest zespół naukowców z amerykańskiego National Institutes of Health. To należąca do Ministerstwa Zdrowia i Pomocy Humanitarnej USA największa rządowa instytucja, zajmująca się badaniami związanymi ze zdrowiem. Jej pracownicy postanowili udowodnić, że za na wagę wpływają nie tylko uwarunkowania genetyczne i styl życia, ale również pewne procesy, zachodzące w mózgu.

Aby tego dokonać poprosili dziewiątkę pacjentów o pozostanie na terenie ośrodka na w dwóch 8-dniowych "turnusach". Podczas pierwszego z nich pacjentów podłączano do elektrod, mówiąc im, że za pomocą stymulacji mózgu napięciem o niskiej amplitudzie uda się wpłynąć na ich przyzwyczajenia żywieniowe. Urządzenie nie było jednak podłączone do prądu. W tamtym okresie wszyscy pacjenci przeszli więc zabiegi "fałszywe".

W ostatnich trzech dniach drugiego pobytu naukowcy przeprowadzili faktyczne zabiegi pięciu z dziewięciu pacjentów. Okazało się, że ci, u których przeprowadzono elektryczną stymulację, spożywali dziennie średnio o 700 kalorii mniej niż podczas swojego wcześniejszego pobytu w szpitalu. Schudli też średnio o 0,35 kg.

Oczywiście próba jest tu na tyle mała, że trudno mówić o jakimś przełomowym odkryciu. Naukowcy są jednak dobrej myśli, szczególnie, że walka z otyłością to w USA coraz większy problem. Każdego roku wydaje się tam na ten cel miliardy dolarów.

Badacze podkreślają też, że wciąż istnieje bardzo dużo pytań na temat związku z otyłością a funkcjonowaniem ludzkiego mózgu. W kwietniu tego roku grupa brytyjskich naukowców zademonstrowała, że wyższa masa ciała zmniejsza ryzyko demencji w późniejszym wieku.

Przejrzeli oni dane medyczne blisko dwóch milionów pacjentów o średniej wieku 55 lat. W wynikach pochodzących od 1992 roku do teraz porównywali wskaźniki masy ciała (BMI)
pacjentów z zapisanymi diagnozami otępienia umysłowego. Okazało się, że u ludzi z niedowagą pojawiały się one o 35 proc. częściej niż u pacjentów z wagą w normie. Mało tego – osobom ze znaczącą nadwagą (BMI powyżej 40 kg/m2) osłabienie władz umysłowych zdarzało się o 29 proc. rzadziej.

W temacie związku między funkcjonowaniem naszego mózgu a nadwagą mamy więc wciąż bardzo wiele pytań. Zespół National Institutes of Health chce jednak kontynuować swoje badania i sprawdzić, czy zaproponowany przez niego sposób elektrycznej stymulacji mózgu mógłby znaleźć zastosowanie w praktyce leczenia otyłości.

_ DG _

Źródło artykułu:WP Tech

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (21)