Elektronika dla biznesu: lepszy zakup czy leasing?
Leasing czy zakup? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Leasing staje się bowiem coraz bardziej opłacalny – nie tylko ze względu na specyfikę rynku sprzętu elektronicznego, ale też na ciekawe oferty, dostępne dla przedsiębiorców.
Rynek sprzętu elektronicznego przechodzi powolną przemianę. Coraz częściej bowiem – zarówno osobom prywatnym, jaki i start-upom oraz firmom – opłaca się wziąć urządzenia w leasing, niż kupić je na własność. W jakich sytuacjach warto rozważyć to pierwsze rozwiązanie i w jaki sposób można ułatwić sobie procedury związane z takim wynajmem?
Na dobry start
Leasing przydaje się szczególnie w przypadku małych firm bądź start-upów, które dopiero rozwijają skrzydła w wybranej przez siebie branży. Sprzęt elektroniczny – zwłaszcza ten o wysoce wyspecjalizowanych zastosowaniach – często kosztuje niemałe kwoty, więc jego zakup może być dużym obciążeniem dla rozpoczynającego swoją działalność przedsiębiorstwa. Wydzierżawienie go pozwala natomiast na zaoszczędzenie konkretnej kwoty, którą należałoby jednorazowo wydać, np. na wyposażenie biura, a która nie musi się przecież zwrócić. Pieniądze te warto wykorzystać na inwestycję w długofalowy rozwój innych obszarów naszej działalności.
Kiedy najem się opłaca?
Zdaniem niektórych specjalistów, istnieje pewien swoisty przedział czasowy użytkowania sprzętu, powyżej którego można z czystym sercem zdecydować się na wyłożenie pełnej kwoty na jego kupno. Są to trzy lata – jeżeli przewidujemy, że w tym okresie nabyty towar będzie intensywnie używany, jego zakup można uznać za opłacalny. W przeciwnym wypadku warto rozważyć alternatywę w postaci leasingu. Firma może skorzystać na tym rozwiązaniu również wtedy, gdy dojdzie do niej informacja, że niedługo pojawi się nowy model urządzenia, którego zakup został zaplanowany i wyprze on poprzednią, przestarzałą już wersję. Podobnie jest w przypadku sprzętu, który jest niezbędny, ale używa się go stosunkowo rzadko. Po co więc tracić swoje środki, skoro można wydzierżawić dany przedmiot za dużo mniejszą kwotę?
Wyspecjalizowani leasingodawcy
Do skorzystania z leasingu mogą zachęcać nie tylko korzyści finansowe, jakie odniesie z niego przedsiębiorstwo, ale też bardziej przyjazne i dużo prostsze niż dawniej procedury leasingowe. Obecnie na rynku istnieją firmy takie jak LeaseLink, których główną specjalizacją jest leasingowanie zakupów o wartościach 500-50 000 netto dla klientów będących przedsiębiorcami bezpośrednio ze sklepów oferujących sprzęt elektroniczny (takimi jak na przykład Media Markt). LeaseLink to lider leasingu w segmencie online, ich działania są atrakcyjne, ponieważ koncentrują się między innymi na uproszczeniu wszelkich procedur i formalności. Wydzierżawienia urządzeń można dokonać przez Internet, otrzymując odpowiednie dokumenty i wyjaśnienia drogą elektroniczną. Dzięki temu proces, który niegdyś był dość zawiły, nie wymaga dziś zbyt wiele „papierkowej roboty” a ponad to jest dostępny o dowolnej porze (24h/7/365).
Wzięcie sprzętu elektronicznego w leasing warto rozważyć w kilku różnych sytuacjach. Jedna z nich to konieczność korzystanie z urządzeń, o których powszechnie wiadomo, że niebawem na rynku znajdą się ich nowsze, ulepszone wersje. Na tego rodzaju wynajmie mogą skorzystać również nowe firmy czy start-upy, które zaoszczędzone w ten sposób pieniądze zainwestują w swój dalszy rozwój. Niezależnie od powodu, dla którego firma wybiera formę najmu, warto przy ubieganiu się o niego zapoznać się z ofertą takich branżowych specjalistów jak LeaseLink.