Ekstrakt z konopi indyjskich może być pomocny w walce z COVID-19. Tak wynika ze wstępnych badań

Ekstrakt z konopi indyjskich może być pomocny w walce z COVID-19. Tak wynika ze wstępnych badań
Źródło zdjęć: © Getty Images
Karolina Modzelewska

24.05.2020 08:31, aktual.: 24.05.2020 10:16

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Badania przeprowadzone przez kanadyjskich naukowców sugerują, że stosowanie konopi indyjskich może zapobiegać infekcji COVID-19. Wszystko za sprawą zmniejszonej liczby receptorów ACE2, które pozwalają koronawirusowi na wniknięcie do organizmu.

Konopie indyjskie, znane również pod nazwą "marihuana" to jeden z gatunków konopi, który charakteryzuje się wysoką zawartością THC oraz CBD. THC (tetrahydrokannabinol) posiada działanie psychoaktywne. Z kolei CBD (kannabidiol) oddziałuje na przebieg odurzenia pod wpływem THC.

Marihuana w zapobieganiu infekcji COVID-19

Wstępne badania wykazały, że wyciąg z niektórych odmian konopi siewnej, bogatych w kannabidiol pozwala na obniżenie o 73 proc. liczby receptorów ACE2. Są to receptory odpowiadające za przedostawanie się koronawirusa do organizmu i jego zagnieżdżenie w płucach.

Naukowcy z University of Lethbridge w Calgary uzyskali obiecujące wstępne wyniki analiz. Mniejsza liczba receptorów jest tożsama z mniejszym ryzykiem zakażenia COVID-19. Muszą je potwierdzić w trakcie badań klinicznych. Mają jednak problem ze zgromadzeniem funduszy na ten cel.

- Potrzeba dalszych badań by zrozumieć, czy to CBD, THC (czynnik psychoaktywny marihuany), czy może ich kombinacja obniżają liczbę receptorów – informował w dzienniku ”Calgary Herald” Igor Kovalchuk, jeden z autorów badania.

Jeśli dalsze badania przebiegną pomyślnie, na rynek może trafić seria antywirusowych produktów, które w swoim składzie zawierają CBD. Wśród nich wymienia się m.in. płyny do płukania ust, inhalatory czy pastylki żelowe.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (84)