Eksperci z LHC pracują nad respiratorem, który działa na baterie. Usprawni walkę z COVID-19

Fizycy z LHC pracują nad respiratorem na baterie. Sprzęt ma być stosowany u osób z łagodnym przebiegiem choroby COVID-19 oraz u pacjentów wracających do zdrowia. Rozwiązanie zwiększy dostępność tradycyjnych respiratorów, które odgrywają kluczową rolę w najcięższych przypadkach zachorowań.

Eksperci z LHC pracują nad respiratorem, który działa na baterie. Usprawni walkę z COVID-19
Źródło zdjęć: © East News | BERTRAND GUAY/AFP/East News
Karolina Modzelewska

W europejskich laboratoriach należących do CERN trwają intensywne prace nad ważnym sprzętem medycznym, działającym na baterie. Według naukowców nowy model respiratora powinien być gotowy w ciągu kilku najbliższych tygodni. Następnie zostanie przekazany szpitalom do testowania.

CERN wspiera walkę z COVID-19

Respiratory zasilane bateriami miałyby trafić do pacjentów z łagodnymi objawami COVID-19 oraz do osób powracających do zdrowia po ciężkiej infekcji wywołanej koronawirusem. Dzięki temu tradycyjny sprzęt pozostawałby dostępny dla najciężej chorujących.

Laboratorium znajdujące się w Genewie rozwija pomysły opracowane przez globalną sieć ekspertów, liczącą 18 000 osób.

- Chcemy wykorzystać nasze zasoby i kompetencje, aby przyczynić się do walki z pandemią COVID-19 – powiedziała Fabiola Gianotti, dyrektor generalna CERN.

Zobacz też: Koronawirus. Jak się przed nim uchronić? Nie wystarczy mycie rąk.

W Europejskim Ośrodku Badań Jądrowych CERN znajduje się Wielki Zderzacz Hadronów (LHC), czyli gigantyczne laboratorium w tunelu zlokalizowanym na granicy francusko-szwajcarskiej. LHC jest najpotężniejszym akceleratorem cząstek na świecie i jednocześnie największą maszyną na Ziemi.

Wyprodukowany prototyp respiratora

Fizycy z LHC wykorzystali swoją wiedzę do stworzenia prototypu respiratora na baterie. W oficjalnym komunikacje możemy przeczytać: "zespół zdał sobie sprawę, że pewien rodzaj systemów, używanych do regulowania przepływu gazów w detektorach cząsteczek, może być użyty do zaprojektowania nowatorskiego respiratora. Projekt HEV (high-energy physics community ventilator) może być używany przez pacjentów w średnim stanie i tych w fazie rekonwalescencji, umożliwiając wykorzystywanie bardziej zaawansowanego sprzętu w stosunku wobec najbardziej krytycznych przypadków".

Respirator jest tani i może być zasilany bateriami, panelami słonecznymi lub agregatami prądu. Dlatego HEV można stosować w miejscach trudno dostępnych lub takich, gdzie nie ma stałego dopływu energii elektrycznej.

Produkcja respiratorów to nie jedyna inicjatywa CERN na rzecz walki z COVID-19. Laboratorium produkuje żel dezynfekujący dla lokalnej policji i używa drukarek 3D do tworzenia przyłbic medycznych. Trwają również rozważania nad wykorzystaniem wiedzy i doświadczenia fizyków w pracach nad skuteczną szczepionką na COVID-19.

Jak informuje CERN, wszelkie powstające projekty związane ze zwalczaniem pandemii COVID-19 zostaną udostępnione na zasadzie otwartej licencji. Dzięki temu sprzęt będzie można produkować "wszędzie tam, gdzie jest taka potrzeba".

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

wiadomościCovid-19koronawirus

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)