Ekosystemy wielkości Amazonii mogą rozpaść się w ciągu dziesięcioleci

Ekosystemy wielkości Amazonii mogą rozpaść się w ciągu dziesięcioleci

Ekosystemy wielkości Amazonii mogą rozpaść się w ciągu dziesięcioleci
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
17.03.2020 15:15, aktualizacja: 19.03.2020 15:15

Według badań, które pokazują, że większe biomy (rozległe obszary o określonym klimacie, charakterystycznej szacie roślinnej i szczególnym świecie zwierzęcym) rozpadają się stosunkowo szybciej niż małe. To znaczy, że ekosystemy lasów deszczowych Amazonii mogą się rozpaść w ciągu kilku dekad.

Autorzy badania, opublikowanego we wtorek w czasopiśmie Nature Communications , zauważyli, że jest to ostrzeżenie – mamy mniej czasu niż myśleliśmy, aby poradzić sobie z licznymi kryzysami klimatycznymi i różnorodności biologicznej na świecie.

Aby zbadać związek między wielkością biomu, a szybkością jego rozpadu, autorzy przeanalizowali 42 poprzednie przypadki "zmian reżimu". Jest to termin używany do opisania zmiany z jednego stanu do drugiego - na przykład upadek rybołówstwa w Nowej Funlandii, bielenie raf koralowych na Jamajce, itd.

Badacze odkryli, że większe i bardziej złożone biomy były początkowo bardziej odporne niż małe, prostsze biologicznie systemy. Jednak gdy te pierwsze osiągną punkt krytyczny, rozpadają się stosunkowo szybciej.

Zmiany jeszcze za naszego życia

Na podstawie analizy statystycznej autorzy raportu szacują, że ekosystem wielkości Amazonii (około 5,5 mln km2) może zawalić się w ciągu około 50 lat po osiągnięciu punktu krytycznego.

W przypadku systemu wielkości karaibskich raf koralowych (około 20 000 km 2 ) załamanie może nastąpić w 15 lat po punkcie.

Podsumowaniem artykułu jest stwierdzenie, że musimy przygotować się na zmiany reżimów w każdym systemie naturalnym, które nastąpią ramach czasowych lat i dziesięcioleci, a nie w wielopokoleniowych ramach stuleci i tysiącleci.

Źródło: guardian.com

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)