Ekologiczny koniec świata? Czeka nas masowe wymieranie. Wiemy ile mamy czasu
Amerykańscy naukowcy ostrzegają przed konsekwencjami niedotrzymania tzw. paryskich postanowień klimatycznych. Ich zdaniem w ciągu najbliższych 50 lat może wyginąć aż 1/3 gatunków zwierząt i roślin. Czy grozi nam ekologiczny koniec świata?
Naukowcy z University of Arizona opublikowali dane związane z wpływem zmian klimatycznych na śmierć organizmów żywych. W badaniach wzięto pod uwagę dotychczasową utratę gatunków, częstotliwość ich migracji oraz prognozy klimatyczne.
Amerykańscy eksperci uwzględnili w analizach prawie 538 gatunków oraz 581 lokalizacji z różnych stron świata. Wybrali zwierzęta i rośliny, które zbadano w danym miejscu w odstępie co najmniej 10 lat. Spośród badanych gatunków prawie połowa (44 procent) zniknęła z jednej lub więcej lokalizacji.
- Przez analizę zmian 19 parametrów klimatu w każdym miejscu byliśmy w stanie określić, które z nich powodują miejscowe wymieranie i jakie zmiany populacje mogą tolerować, zanim wyginą - mówi jeden z autorów publikacji Cristian Román-Palacios.
- Poddaliśmy także ocenie, jak szybko różne populacje mogą się przemieścić, próbując uciec przed rosnącymi temperaturami. Kiedy połączyliśmy wszystkie dane na temat poszczególnych gatunków, otrzymaliśmy szczegółowe szacunki na temat tempa globalnego wymierania dla setek gatunków roślin i zwierząt - dodaje naukowiec.
Kluczowym czynnikiem decydującym o przetrwaniu danej populacji okazała się maksymalna temperatura w miejscu jej osiedlenia. Eksperci ocenili, że większość gatunków nie zdoła zasiedlić nowych miejsc, jeżeli temperatury okażą się dla nich zbyt wysokie. Według badań około połowa gatunków wymiera, gdy maksymalne temperatury rosną o ponad 0,5 st. C, natomiast aż 95 procent, kiedy rosną one o 2,9 st. C.
Czytaj także: Bałtyk zmieni się w jezioro? Chcą uratować Europę
Do 2070 roku może wyginąć nawet 1/3 zwierząt i roślin
Zdaniem naukowców, jedynym wyjście, które może zapobiec globalnej katastrofie, to trzymanie się tzw. paryskich postanowień klimatycznych.
- Jeśli będziemy trzymać się porozumienia paryskiego, aby ograniczyć zmiany klimatu, do 2070 roku możemy stracić mniej niż dwa gatunki roślin i zwierząt na dziesięć. Jednak, gdy ludzie nadal będą powodować wzrosty temperatur, według naszych szacunków, możemy stracić ponad jedną trzecią, a nawet połowę gatunków roślin i zwierząt - ostrzega współautor publikacji John J. Wiens.
Jak się okazuje, wymieranie gatunków zarówno roślin, jak i zwierząt jest od 2 do 4 razy bardziej intensywne, niż w rejonach o klimacie umiarkowanym. - To spory problem, ponieważ większość gatunków zwierząt i roślin występuje w tropikach - ocenia Cristian Román-Palacios.
Wyniki badań zostały opublikowane na łamach czasopisma naukowego "Proceedings of the National Academy of Sciences”.