Egipcjanie znaleźli ukryty grobowiec w Kairze. Naukowcy oszacowali go na 4400 lat

Egipcjanie znaleźli ukryty grobowiec w Kairze. Naukowcy oszacowali go na 4400 lat

Egipcjanie znaleźli ukryty grobowiec w Kairze. Naukowcy oszacowali go na 4400 lat
Źródło zdjęć: © PAP
Arkadiusz Stando
05.02.2018 14:56

Grobowiec znajduje się w pobliżu słynnych piramid w Gizie. Badacze sugerują, że to grób kobiety, a władze wierzą, że odkrycie podbuduje ruch turystyczny.

Według egipskich historyków, to może być największe od lat odkrycie na tych terenach. Grób prawdopodobnie należał do kobiety znanej jako Hetpet. Była ona kapłanką Hathor, egipskiej bogini nieba. Według archeologów, była bliska egipskim władcom piątej dynastii.

Obraz
© PAP

O odkryciu poinformowano w mediach w sobotę 3 lutego. Według tych doniesień, grobowiec został wykonany z cegły mułowej. Ściany wymalowane są malowidłami w bardzo dobrym stanie, które przedstawiają Hetpet w różnych scenach łowieckich i rybackich.

Obraz
© PAP

Inne obrazy przedstawiają małpy w czasach faraonów. W tym okresie były powszechnie trzymane jako zwierzęta domowe, jak dziś koty i psy. Malowidła pokazują kilka scen z udziałem małp.

Obraz
© PAP

Egipska Najwyższa Rada Starożytności, która dokonała odkrycia, informuje, że wykopaliska rozpoczęto już w październiku. Na tych obszarach archeolodzy dokonywali już przeróżnych odkryć od XIX wieku. Kierownik misji, Mostafa al-Waziri, wierzy, że są w stanie odkryć jeszcze więcej w tym miejscu.

Obraz
© PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)